10. Janvāris 2017 /NR. 2 (956)
Redakcijas sleja
Tiesu prakse sniega jautājumos
5
Tiesu prakse sniega jautājumos

Šis "Jurista Vārds" beidzot tapa īstos ziemas apstākļos – pagājušajā nedēļā redakcijas darbinieki tāpat kā citi Rīgas un Latvijas iedzīvotāji bija spiesti uzmeklēt biezākos mēteļus un siltākos zābakus, lai nokļūtu uz darbu daudzmaz patīkamā veidā. Sniegs atnesa sengaidīto ziemas sajūtu, taču arī darba pilna rokas tiem, kas atbildīgi par tā novākšanu. "Neredzamās frontes" karotāji metās cīņā ar stihiju – sētnieki, ielu un ceļu tīrītāji, kas savu darbu paveic, kamēr pārējā pilsēta vēl guļ, droši vien romantisku sajūsmu par milzīgajām sniega masām nelolo. Tāpat arī māju īpašnieki, kas atbild par sniega un ledus notīrīšanu no ietvēm, jumtiem utt.

Tiesības patiesi caurauž visu dzīvi, pat sniega problēmu – nācās secināt, sniegputeņa laikā intereses pēc ielūkojoties Latvijas un ārvalstu tiesu spriedumos "sniega jautājumā". Nešaubīgi vienojošs secinājums – īpašnieks atbild par sava īpašuma uzturēšanu kārtībā, tai skaitā sniegputeņa gadījumā.

Strīdi mēdz būt par to, cik ātri pēc snigšanas sniegs ir jānotīra un jāaizvāc tā, lai tas neapdraudētu pārējos, piemēram, garāmgājējus, kam var uzgāzties lavīna no apsniguša jumta. Tāpat tiesas mēdz diskutēt par nama īpašnieka un nomnieka (īrnieka) atbildības nodalīšanu (pret trešo pusi) pat tādos gadījumos, kad par sniega tīrīšanu panākta vienošanās nomas līgumā.

Īpašas, protams, ir pašvaldību un namīpašnieku attiecības jautājumos par to, cik ātri un cik reizes dienā būtu jānotīra sniegs no ietves, ja turpina snigt ilgstoši. No vienas puses, ir rūpes par pilsētnieku drošību, tiem pārvietojoties pa pilsētas ielām (un atsevišķos gadījumos varbūt arī ierēdnieciska pārcentība sodu uzlikšanā), no otras – sētnieka spēju robežu pārbaude (un atsevišķos gadījumos varbūt arī plāns nogaidīt, kamēr beidzot beigs snigt, un tad visu savākt ar vienu reizi). Situācijas mēdz būt visdažādākās – no privātmājas īpašnieka, kurš visu dienu pavada darbā un pie sniega tīrīšanas no ietves tiek tikai no rīta un vakarā, līdz daudzstāvu nama saimniekam, kurš cer ietaupīt un nesauc dārgos jumta tīrītājus, paļaudamies uz laika ziņās solīto atkusni, kas dabiskā ceļā viņu atpestītu no ledus lāstekām, kas karājas pār garāmgājēju galvām, viņiem pašiem neapzinoties nāves briesmas, kurām tie pakļauti. Visādā ziņā ir aizraujoši lasīt spriedumu par strīdu, vai "normāls cilvēks" ziemā var paiet pa ietvi, kuru sedz 4 cm biezs sniegs (šai gadījumā tiesa bija labvēlīga nama īpašniekam).

Protams, īpašums ir ne vien tiesības, bet arī pienākums, tāpat kā sniegs ir ne vien prieks, bet var būt arī raizes. Un, kā saka Civillikums, "tiesības izlietojamas un pienākumi pildāmi pēc labas ticības", turklāt likumu piemērotājiem vienmēr jāatceras par tādiem vispārējiem tiesību principiem kā tiesību normu saprātīgas piemērošanas princips un samērīguma princips.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Tiesu prakse sniega jautājumos. Jurista Vārds, 10.01.2017., Nr. 2 (956), 2.lpp.
patīk
nepatīk
drukāt
VISI RAKSTI 10. Janvāris 2017 /NR. 2 (956)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Kabacis
11. Janvāris 2017 / 10:39
0
ATBILDĒT
Vai likums kurš uzliek pienākumu privātmājas īpašniekam tīrīt pie īpašuma piegulošo ietvi, nešķirojot vai privātmājas īpašnieks ir biznesmenis vai vientuļais pensionārs ar kustību traucējumiem, vai šāds likums ir uzskatāms par taisnīgu?
:/
Jurčiks > Kabacis
11. Janvāris 2017 / 11:55
0
ATBILDĒT
Šķiet, bija ST spriedums šajā jautājumā, kur doma, ja pareizi atceros, bija aptuveni tāda, ka pašvaldība nevar uzlikt visus pienākumus ēkas īpašniekam.
sm.
10. Janvāris 2017 / 16:48
0
ATBILDĒT
Diezin brīdinājuma lentas uz trotuāra samazina īpašnieka atbildību, ja gājējs tās neievēro un viņam no jumta uzkrīt lāstekas?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties