9. Septembris 2014 /NR. 35 (837)
Redaktora sleja
Skotijas jautājumi
7

Nākamajā ceturtdienā, 18. septembrī, Lielbritānija un arī pārējā Eiropa ievilks elpu, gaidot, kā Skotijas iedzīvotāji referendumā atbildēs uz jautājumu "Vai Skotijai jābūt neatkarīgai valstij?" (Should Scotland be an independent country?). Jā vai nē?

Mediji ziņo, ka socioloģiskās aptaujas pašlaik uzrāda lielu neizlēmīgo vēlētāju skaitu, turpretī starp tiem, kas jau izlēmuši, pagaidām it kā ir neliels "kopā labāk", resp., Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes, atbalstītāju pārsvars.

Ja Skotijas neatkarības referenduma iniciatori tomēr gūs uzvaru, būs beigusies vairāk nekā 300 gadu ilgā Lielbritānijas Karalistes vēsture, kas aizsākās 1707. gadā, kad politiskā ūnijā apvienojās 9. gadsimtā dibinātā Skotija un 10. gadsimtā dibinātā Anglija (ar Velsu tās sastāvā). Un vēl pēc 100 gadiem Lielbritānija kopā ar Īriju izveidoja Apvienoto Karalisti.

Kaut arī pagaidām, šķiet, neviens šādai iespējamībai īsti netic, Skotijas neatkarības atbalstītāji ir pilni entuziasma panākt iecerēto. Ja tas izdosies, Eiropas kartē būs parādījusies (precīzāk – atgriezusies) jauna valsts.

Tomēr jau tagad skaidrs, ka gadījumā, ja skotu tauta nolems atjaunot neatkarīgu valsti, izstājoties no ūnijas ar angļiem, šis lēmums raisīs dažādu šobrīd neskaidru jautājumu lavīnu.

Tik "nopietnas" problēmas kā britu (turpmāk – tikai angļu?) slepenā dienesta MI6 nākotne, kas līdz šim turējusies uz Skotijā dzimušā un augušā aģenta (tātad turpmāk – ārvalstnieka?) Džeimsa Bonda pleciem (skat. jaunāko no bondiānas filmām ar episko Daniela Kreiga un Havjera Bardemas cīņu Skotijas purvos – "Skyfall"), kinoindustrija droši vien kaut kā atrisinās. Tāpat droši vien tiks panākts diplomātisks risinājums gadījumos, kad (turpmāk jau vairs tikai) Anglijas un Īrijas karaliene plānos doties uz rezidenci Skotijā, kas turpmāk vairs neietilps viņas karalistē.

Taču elpa tiešām aizraujas, domājot par visdažādāko veidu tiesiskajām sekām, ko varētu radīt skotu neatkarības balsojums. Pat ļoti pieticīgi vērtējot, tas skotu un angļu juristiem varētu būt "liels izaicinājums".

Atklāti atzīstot Lielbritānijas tiesību pilnīgu nezināšanu, gribētos kādam ekspertam pavaicāt, vai Lielbritānijas "sadalīšanās" process juridiski tiktu sākts ar 1706. gadā noslēgtā Skotijas un Anglijas ūnijas līguma laušanu (1706. gadā to apstiprināja Anglijas parlaments, bet gadu vēlāk – Skotijas parlaments)? Un kāda varētu izskatīties šī 308 gadus senā starpvalstu līguma denonsēšanas procedūra? Vai Skotijai būtu individuāli jāiestājas visās tajās starptautiskajās organizācijās, kurās tā ir bijusi kā Lielbritānijas sastāvdaļa? Vai, piemēram, Latvijai vajadzētu vēlreiz noslēgt ar Skotiju visus tos pašus līgumus, kas jau noslēgti ar Lielbritāniju? Utt.

Daudzie jautājumi liek 18. septembri gaidīt ar vēl lielāku interesi.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Skotijas jautājumi. Jurista Vārds, 09.09.2014., Nr. 35 (837), 2.lpp.
VISI RAKSTI 9. Septembris 2014 /NR. 35 (837)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Laura
10. Septembris 2014 / 11:06
0
ATBILDĒT
ir vērts ieskatīties šajā blogā: http://ukconstitutionallaw.org/2014/09/10/debate-j-h-h-weiler-scotland-and-the-eu-a-comment/
Seskis
9. Septembris 2014 / 12:47
0
ATBILDĒT
Rudens pusē, kad raža novākta un nebrīvajam Seskim "Tupenīšu" mājās vairāk brīvā laika, Seskis biežāk ieskatās kastē, kur attēli un runāšana, jo mobilajam telefonam zonas "Tupenīšos" nav un, attiecīgi, internets ir tikai pagasta skolas bibliotēkā.
Runājošā kastē ir daudz interesantu programmu, bet visinteresantākā ir apraides sabiedrība "REN-TV", kurai ir viedoklis par visu notiekošo Pasaulē, arī par Skotiju.
Raidījums par Skotijas problēmām sākās ar Boedīkes vadīto sacelšanos Austrumanglijas teritorijā, kas nelaimīgi beidzās mūsu ēras 62.gadā. Šajā sakarā raidījumā pieaicinātais eksperts skaidroja, ka icēnus un trinobantus cīņā pret romiešiem vadīja labi izkopta vēsturiskā materiālisma un šķiru cīņas izpratne.
Boedīkes vadītā tautas sacelšanās radījusi aktīvu atbalstu Krievijas darba tautā, tāpēc Krievija norīkojusi Austrumukrainā bāzētajiem vendu, veletu un obodrītu militārajiem grupējumiem steigt palīgā Boedīkei.
Tā kā aviācijas nebija, minētie grupējumi uzsākuši virzību rietumu virzienā, bet, tā kā buržuji traucējuši kustībai, slāvu armijas sasniegušas Rietumeiropu pēc sacelšanās beigām, un Ukrainas slāvi dibinājuši savas pilsētas Vācijas teritorijā - Lejassaksijā, Meklenburgā - Pomerānijā, lai radītu bāzi Anglijas atbrīvošanai.
Tikmēr riebīgie romiešu vergturi bija apspieduši sacelšanos, un uzpirka bagātos icēnu, silūru, dumnorīgu, ordoviku, brigantu, katuvelaunu, trinobantu buržujus ar zeltu, verdzenēm, vīnu un siltām termām, lai apspiestu Anglijas darba tautu.
Tikai Kaledonijā (Skotijā) dzīvojošie pikti nepadevās, jo zināja, ka no Ukrainas sūtītie palīgspēki ar katru dienu raujas palīgā Skotijas tautai tuvāk un tuvāk.
Nevarēdami sakaut Skotijas strādnieku un zemnieku armiju, mūsu ēras 122.gadā romieši sāka celt Adriāna valni, bet jau 142.gadā sāka būvēt Augustīna (Severīna) sienu vēl tālāk uz ziemeļiem piktu zemēs.
Lai izbeigtu netaisnīgo karu, Krievija kopā ar Partiešu valsti izdarījusi diplomātisku spiedienu uz Romas impēriju, kuri piekrita izvākt armiju no Skotijas zemēm, lai nesāktos karš ar partiešu valdnieku Vologazu VII (vai kuru tur pēc kārtas).
Pateicībā par palīdzību Skotijas proletariāts nolēmis dāvāt Krievijai zemes starp Adriāna valni un Augustīna sienu.
Raidījuma secinājums - tā kā Austrumukrainas tautas simtiem gadiem lējušas asinis par Skotijas neatkarību, būtu tikai taisnīgi, ka zemes Apvienotajā Karalistē starp Adriāna valni un Augustīna sienu tiktu atdotas Doņeckas Republikai kā protektorāts, un tajā tiktu ievesti miera uzturētāji no Doņeckas, lai nepieļautu Anglijas iespējamās ļaunprātības Skotijas atdalīšanās procesā, kā arī nodrošinātu Skotijas vienkāršo cilvēku tiesības.
Seskis > Seskis
9. Septembris 2014 / 15:36
0
ATBILDĒT
Lūk, tā, sajaucu, un no krievu valodas nepareizi iztulkoju - nevis Augustīna siena, bet Antonīna (Severīna) siena!
N.B.
Morālā kaitējuma atlīdzības prasījumus par sajaukumu, līdzu, sūtīt uz "Tupenīšu" mājām Seska saimniekiem, jo Seskm kā nebrīvajam batrakam nav personas tiesību un korespondējošu pienākumu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties