5. Novembris 2013 /NR. 45 (796)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pašvaldības principa ģenēze
11
Dr.iur.
Artis Stucka
zvērināts advokāts 
Dipl.iur.
Rita Elksniņa
zvērināta advokāta palīdze 

Pašvaldības principa ģenēzei pašvaldību tiesību teorijā līdz šim ir pievērsta samērā neliela uzmanība. Vairumā gadījumu pētījumos samērā virspusēji tikusi aprakstīta Latvijas pirmā neatkarības perioda pašvaldību sistēma, un tikai retos gadījumos veikta šīs sistēmas izveidi ietekmējušo faktoru analīze.1 Joprojām trūkst informācijas par to, kāpēc Latvijas pirmā pašvaldību sistēma bija tieši tāda, kāda tā radās. Tomēr tas nebūt neliecina par šā jautājuma izpētes aktualitātes trūkumu, jo pašvaldību vēstures izzināšana daudz precīzāk ļauj izprast paša pašvaldības principa būtību un tā jēdzienisko saturu. Turklāt pirmā Latvijas pašvaldību sistēma kalpoja par pamatu pašvaldības sistēmas izveidei mūsdienu Latvijā. Šobrīd spēkā esošajam likumam "Par pašvaldībām" ir ievērojama līdzība ar 1930. gada Pilsētu pašvaldību likumu.

Šā pētījuma mērķis ir identificēt pašvaldības principa izcelsmes pirmsākumus, kā arī iezīmēt pašvaldības principa kopējo vēsturi Eiropā un tā līdzību daudzās valstīs ietekmējošos faktorus, kam ir bijusi ievērojama loma arī Latvijas pirmās pašvaldību sistēmas izveidē un ģenēzē.2 Pētījuma izklāsts ir strukturēts divās nodaļās. Pirmajā nodaļā aprakstīti pašvaldības principa rašanās pirmsākumi. Savukārt otrajā nodaļā – mūsdienu pašvaldības principa ģenēze. Beigās formulēti pētījumā izdarītie galvenie secinājumi.

 

I. Pašvaldības principa pirmsākumi

Pašvaldība kā sabiedrības grupas pašorganizēšanās forma pastāv kopš ļoti seniem laikiem, un tās izcelšanās tiek skaidrota dažādi. Piemēram, vācu tiesību zinātnieks Makss Geiss (Max-Emanuel Geis) pašvaldību izcelšanos skaidro ar cilvēku vajadzību pēc drošas eksistences un cilvēku socializācijas procesiem: "Senos laikos no ģints attīstījās ciemati, kas kalpoja eksistences nodrošināšanai un aizsardzībai pret savvaļas zvēriem, ienaidniekiem un nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Drīz vien to papildināja ģeogrāfiski noteiktas ekonomiskās kopienas funkcijas, kuras ietvaros darba dalīšana un maiņas tirdzniecība piešķīra kopā dzīvošanai mērķtiecīgu struktūru. Kopīgu tiesību (piem., zemes kopīpašuma tiesība) un pienākumu (piem., pienākumu piedalīties ugunsdzēsībā vai dambju būvniecībā) izveidošanās skaidri atspoguļo teritoriālās kopienas kā aizsardzības un eksistences nodrošināšanas veida raksturu."3

Savukārt krievu vēsturnieki uzskata, ka teritoriālo kopienu pašpārvaldes formu rašanās pamatā bija nepieciešamība nodrošināt cilvēku augošās ikdienas vajadzības, ko varēja apmierināt tikai lielas sociālas grupas ietvaros (piem., zemes apstrādes darbi). Katra tāda kopiena apvienoja vairākas noteiktā teritorijā dzīvojošas ģimenes. Attīstoties feodālismam, pakāpeniski šīs teritoriālās kopienas nokļuva feodāļu varā un to apsaimniekotās teritorijas kļuva par valsts daļām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
6. Novembris 2013 / 20:51
0
ATBILDĒT
Tiešām nemani atšķirību starp faktu konstatāciju (norādot atšķirību starp Seska un Zebiekšķa tekstiem) un Zebiekšķa personisku uzbraucienu Seskim, definējot viņu kā \"nožēlojams, bezdievīgs cilvēciņš - alkoholiķis kurš sit savu sievu un bērnus...\"???
Kalks
6. Novembris 2013 / 13:14
0
ATBILDĒT
No iepriekšminētā neizbēgami izdarāms slēdziens, ka Jurčiks, pārmetot (uzbraucot) nabaga Zebiekstim (komentāru autoram), sliktu toni pats ir viens makten neaudzināts indivīds.

Un tāds, uzbraucot nabaga Jurčikam, tikpat neizbēgami esmu arī es.
Jurčiks
6. Novembris 2013 / 12:43
0
ATBILDĒT
Ironizēšana PAR TĒMU (kā to dara Seskis) nav sliktais tonis. Uzbraucieni komentāru autoriem(kā to dara Zebiekstis) - ir.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties