13. Jūnijs 2023 /NR. 24 (1290)
Tiesību prakses komentāri
Komentārs par Satversmes tiesas lietu 2021-36-01
Dr. oec.
Māris Pūķis
Latvijas Universitātes asociētais profesors 

Autors nepiekrīt Satversmes tiesas spriedumam šajā lietā. Satversmes tiesa atzina Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma 7.1 panta pirmās daļas 2. punktu (redakcijā, kas bija spēkā no 2020. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 1. novembrim) par atbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam.

Galvenais arguments pret šo viedokli ir, ka tiesa ir sašaurinājusi pieteikumā izvirzīto problēmu līdz attiecībām starp pieteicēju un valsti, neņemot vērā tās nozīmi demokrātiskās iekārtas turpmākajā attīstībā. Vienlīdzība ir pārkāpta attiecībā pret vēlētājiem, kuri, balsojot par kandidātiem vietējo pašvaldību, Saeimas un Eiropas parlamenta vēlēšanās, ar savu balsojumu atbalsta izvēlētās partijas finansējumu un līdz ar to arī politikas attīstību trīs varas mērogos. Apstāklis, ka izskatīšanai attiecībā uz 8. nodaļas pantiem tiek pieņemti tikai tādi iesniegumi, kuros konkrēti skartas iesniedzēja intereses, nenozīmē ka spriedumā nebūtu jāvērtē ietekme uz sabiedrību kopumā.

Apstrīdētā norma paredz, ka politiskā partija, kura nav piedalījusies pēdējās Saeimas vēlēšanās vai arī saņēmusi mazāk nekā 2 % vēlētāju balsu, vai arī piedalījusies no reģistrētas partiju apvienības, startējot pašvaldības vēlēšanās atsevišķi, vai arī startējusi pašvaldības vēlēšanās citādā partiju sarakstā, atrodas nevienlīdzīgos apstākļos ar partijām, kuras pēdējās Saeimas vēlēšanās saņēmušas vairāk balsu un nav mainījušas partnerus vēlēšanu sacensībā. Nevienlīdzība likuma priekšā izpaužas divējādi: attiecībā uz fiziskajām personām – vēlētājiem un juridiskajām personām – politiskajām partijām.

Vēlētājs, kurš nobalsojis par partiju, kura nekvalificējas valsts atbalsta saņemšanai, negūst iespēju ar valsts starpniecību atbalstīt šo partiju. Šis vēlētājs ir nevienlīdzīgs ar citu vēlētāju, kurš nobalso par sekmīgāku partiju.

Partija, kura saņēmusi neveiksmīgā vēlētāja balsis, negūst finansējumu un nonāk nevienlīdzīgas konkurences apstākļos ar partijām, kuras piedalījušās un bijušas sekmīgas Saeimas vēlēšanās (ieguvušas deputātu vietas) vai vismaz ieguvušas 2 % vēlētāju balsu.

Nevienlīdzība likuma priekšā nozīmē Satversmes 91. panta pārkāpumu. Ne partiju nevienlīdzība vēlēšanās, ne vēlētāju nevienlīdzība saviem uzskatiem atbilstošas partijas finansiālā atbalstā nav attaisnojama demokrātiskā valstī.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties