6. Jūlijs 2021 /NR. 27 (1189)
Skaidrojumi. Viedokļi
Krimināltiesisks novērtējums par labuma došanu valsts amatpersonai
Dr. iur.
Jānis Baumanis
Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes asoc. prof. p. i. 

Rakstā autors ieskicē dažas atziņas par labumu kā pateicību, valsts amatpersonu "piebarošanu", kā arī par pakalpojuma vai preces pieejamību kā labumu.

2021. gada sākumā Valsts kontrole publicēja lietderības revīzijas "Noziedzīgu nodarījumu ekonomikas un finanšu jomā izmeklēšanas un iztiesāšanas efektivitāte" ietvaros identificētus noziedzīgu nodarījumu ekonomikas un finanšu jomā izmeklēšanu un iztiesāšanu kavējošos faktorus. Galveno secinājumu un ieteikumu apkopojumā Valsts kontrole pauda uzskatu, ka "īpaši būtiski ir padziļināti un vispusīgi izvērtēt Krimināllikuma regulējuma trūkumus, kurus praksē saskata Prokuratūras struktūrvienība, kura veic izmeklēšanas uzraudzību, kriminālvajāšanu un apsūdzības uzturēšanu tiesā sarežģītākajos kriminālprocesos par koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem – piemēram, lai ieviestu skaidrību attiecībā uz gadījumiem, kad kukulis dots, piedāvāts vai apsolīts pēc valsts amatpersonas veiktas darbības vai bezdarbības; lai ieviestu kriminālatbildību par t.s. "amatpersonu piebarošanu", kad mantiski vai citādi labumi tiek piedāvāti, nodoti un pieņemti nevis par konkrētu amata darbību, kā to tagad paredz Krimināllikuma 320. un 323. pants, bet gan lai amatpersonu orientētu uz labvēlīgu rīcību attiecībā pret labuma devēju (vai kādu trešo personu) nākotnē".1

Kā redzams, abi ieskicētie jautājumi cieši saistīti ar materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu došanu, piedāvāšanu vai apsolīšanu valsts amatpersonai. Šobrīd Krimināllikuma 323. pants paredz, ka jebkāda labuma došana, piedāvāšana vai apsolīšana valsts amatpersonai ir kukuļdošana un par to ir paredzēta kriminālatbildība tikai tad, ja tas tiek izdarīts, lai valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību. Minētajā normā nav paredzēta iespēja saukt personu pie kriminālatbildības par labuma došanu kā pateicību par kādu jau izdarītu vai neizdarītu valsts amatpersonas darbību, kuras ietvaros izmantots dienesta stāvoklis. Krimināllikuma 323. pantā nav paredzēta kriminālatbildība arī par labuma došanu valsts amatpersonai, lai tā nākotnē, iespējams izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu vēl nezināmu darbību, proti, par valsts amatpersonu "piebarošanu".

Minētos divus jautājumus var papildināt ar vēl vienu, kas netieši saistīts ar Valsts kontroles identificēto problēmu par būtiska kaitējuma izpratni.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties