20. Jūnijs 2023 /NR. 25/26 (1291/1292)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pašvaldības princips
Dr. iur.
Jānis Neimanis
Satversmes tiesas tiesnesis 

Vairākos Satversmes tiesas nolēmumos ir minēts pašvaldības princips, kurš izmantots tiesību normu konstitucionalitātes izvērtējumā. Rakstā atklāts, kas ir pašvaldības princips, kāds ir tā saturs, kādas sekas rada principa neievērošana un kādi ir tiesību aizsardzības līdzekļi principa pārkāpuma gadījumā.

Atskats vēsturē

1993. gadā Ministru kabinets pieņēma Pašvaldību reformu koncepciju. Tajā tika noteikts, ka Satversme jāpapildina ar nodaļu, kurā būtu ietverti šādi galvenie pašvaldību pamatprincipi: 1) pašvaldību vieta valsts varas struktūrā, 2) pašvaldību ievēlējamība, 3) valsts uzraudzība pār pašvaldību darbu, 4) tiesības patstāvīgi veidot administratīvās struktūras savu uzdevumu izpildei, 5) noteikti uzdevumiem atbilstoši finanšu resursu avoti, 6) tiesības apvienoties pašvaldību organizācijās, 7) tiesības uz savu īpašumu.1 To pāris gadus vēlāk uzsvēra arī Latvijas pašvaldību sapulce.2

Pašvaldību ievēlējamība Satversmes tiešā tekstā tika ietverta 2002. gadā, izteicot 101. pantu jaunā redakcijā: "101. Ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu. Pašvaldības ievēlē pilntiesīgi Latvijas pilsoņi. Pašvaldību darba valoda ir latviešu valoda."3 Pārējais reformu koncepcijā un pašvaldību vadītāju sapulcē prasītais Satversmes tiešā tekstā gan nav ierakstīts, tomēr Satversmē atrodams un tagad daļēji arī atklāts un konkretizēts Satversmes tiesas nolēmumos.

 

Pašvaldības principa formulēšana

Satversmes tiesa pirmo reizi pašvaldības principu pieminējusi 2008.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
20. Jūnijs 2023 /NR. 25/26 (1291/1292)
Būt vai nebūt Juridiskajai fakultātei?
6
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 25/26 (1291/1292)
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties