19. Marts 2019 /NR. 11 (1069)
Skaidrojumi. Viedokļi
Piedziņas vēršana uz noguldījumiem kredītiestādēs vai pie citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem
Mg. iur.
Sandra Podniece
Zvērināta tiesu izpildītāja Aināra Šusta palīdze 

Lai gan piedziņas vēršana uz parādnieka naudas līdzekļiem, kas atrodas šo personu atvērtajos kontos kredītiestādēs vai pie citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, ir tieši un nepārprotami regulēta normatīvajos aktos, šis piespiedu izpildes līdzeklis saistās ar biežu problēmsituāciju risināšanu, pildot zvērināta tiesu izpildītāja amata darbības. Rakstā analizētas tiesību normas par piedziņas vēršanu uz naudas līdzekļiem un to piemērošanas kārtību praksē, vēršot uzmanību uz likuma nepilnībām.

Piespiedu izpildes līdzekļa jēdziens

Ne mazāk nozīmīga un aktuāla par tiesas spriedumu un citu nolēmumu spēkā stāšanos ir šo nolēmumu izpilde. Likumīgā spēkā stājušies nolēmumi ir jāpilda, tādēļ, lai garantētu to nolēmumu izpildi, kuri netiek pildīti labprātīgi, likums paredz tos izpildīt ar piespiedu izpildes paņēmieniem, kurus Latvijā ir deleģēti piemērot zvērināti tiesu izpildītāji.

Viens no piespiedu piedziņas mehānismiem, kuru autore aplūko šī raksta ietvaros, nostiprināts Civilprocesa likuma1 557. panta 2. punktā, tas ir, piedziņas vēršana uz noguldījumiem kredītiestādēs vai pie citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem. Šos naudas līdzekļus zvērināts tiesu izpildītājs apķīlā Civilprocesa likuma 599.1 panta kārtībā. Tā rezultātā tiek nosūtīts rīkojums kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam (elektroniskās naudas iestādei; pasta komersantam, kuram atbilstoši normatīvajiem aktiem ir tiesības sniegt maksājumu pakalpojumus; maksājumu iestādei) par naudas līdzekļu apķīlāšanu zvērināta tiesu izpildītāja norādītajā piedzenamās summas un sprieduma izpildes izdevumu apmērā.

Sūtot rīkojumu, papildus ievērojams Civilprocesa likuma 1. pielikuma trešajā punktā noteiktais saglabājamo naudas līdzekļu apmērs parādniekam – fiziskai personai, tas ir, kalendārā mēneša ietvaros tiek saglabāti nauda līdzekļi minimālās mēneša darba algas apmērā (likumā noteiktajos gadījumos – 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas apmēra). Šāda summa saglabājama neatkarīgi no tās izcelsmes (darba alga, pabalsts vai jebkādi citi ienākumi).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties