19. Februāris 2019 /NR. 7 (1065)
Skaidrojumi. Viedokļi
Puses procesuālo tiesību pārņemšanas ietekme uz lietas izskatīšanas gaitu
Mg. iur.
Toms Rajunčus
Jurists ZAB "Sorainen" 

Laikietilpīgajā civillietas iztiesāšanas gaitā var notikt dažādas faktisko apstākļu izmaiņas, tostarp izmaiņas prāvas dalībnieku un citu personu civiltiesiskajās attiecībās, kas saistās ar tiesību pāriešanu un subjektu maiņu. Civilprocesa likuma1 (turpmāk – CPL) 77. pants nostiprina kārtību, kādā ir iespējams lūgt puses procesuālo tiesību pārņemšanu civillietā. Vēl salīdzinoši nesenā pagātnē, 2017. gadā, šī CPL norma ir piedzīvojusi grozījumus, kas ir ieviesuši būtiskas izmaiņas puses procesuālo tiesību pārņemšanas kārtībā.

Puses procesuālo tiesību pārņemšanas jēdziens

Ar CPL grozījumiem, kas stājušies spēkā 2017. gada 1. augustā, CPL 77. pants ir papildināts ar diviem jaunievedumiem – par tiesas lēmumu, ar kuru lemts jautājums par puses procesuālo tiesību pārņemšanu, ir iespējams iesniegt blakus sūdzību. Tāpat arī norma papildināta ar noteikumu, ka šādi lēmumi primāri ir pieņemami rakstveida procesā, izņemot gadījumu, kad tiesa uzskata par nepieciešamu jautājumu skatīt tiesas sēdē.2

Ja pēdējam, autora ieskatā, ir pozitīva ietekme uz civilprocesa efektivitāti, procesuālo ekonomiju un tā vienkāršošanu, tad pirmais ir vērtējams kā problemātisks un prasa likuma papildināšanu, lai šī institūta ieviešana rezultētos korektā un konsekventā tiesu praksē.

Rakstā autors pievērsīsies CPL 77. panta otrajā prim daļā iekļautās blakus sūdzības analīzei un tās ietekmes uz civillietas iztiesāšanu novērtējumam. Raksta mērķis ir veikt analītisku normas piemērošanas praktisko aspektu izvērtējumu, dalīties ar praksē novēroto un paust savu redzējumu par nepieciešamajiem CPL attīstības virzieniem, lai sekmētu korektu un likumam atbilstošu civillietu virzību tiesās, un tiesu prakses konsekvenci pēc šī institūta ieviešanas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties