28. Augusts 2018 /NR. 35 (1041)
Redakcijas sleja
Vēl vienu brīvdienu
Atsaucoties uz Eiropas Savienība

Atsaucoties uz Eiropas Savienības "Oficiālajā Vēstnesī" publicētajiem datiem par svētku brīvdienām dalībvalstīs 2018. gadā, "Jurista Vārds" iepriekš publicēja ziņu, ka Latvijai šogad ir trešais augstākais oficiālo svētku brīvdienu skaits.1

Domājams, ļoti daudziem simpatizē valdošās koalīcijas priekšlikums noteikt Latvijā vēl vienu papildu oficiālo svētku brīvdienu – 11. novembri, lai godinātu latviešu karavīrus. Rīgas atbrīvošana no tā dēvētā Bermonta karaspēka 1919. gada 11. novembrī bija kauja, kas nostiprināja Latvijas tautas ticību neatkarīgai nākotnei.

Pašlaik Lāčplēša diena ir ierindota starp atceres un atzīmējamām dienām. Likuma grozījumi paredz 11. novembri noteikt par svētku dienu – oficiālu brīvdienu. Tomēr, ja 11. novembris būs sestdienā vai svētdienā, to kompensēt ar papildu brīvdienu nav paredzēts.

Latvijā šogad oficiālo svētku brīvdienu statuss ir 17 dienām. Vēl vairāk oficiālo svētku dienu nekā Latvijā ir Bulgārijā, kur oficiāli atzīmē 20 dienas, un Beļģijā, kur par svētku brīvdienām atzītas 24 dienas. Lietuvā šogad ir 13 oficiālas svētku brīvdienas, bet Igaunijā noteiktas 12.

Apskatot paplašinātu statistiku, šogad saskaņā ar Eiropas Savienības datiem 16 oficiālas svētku brīvdienas ir Spānijā; 15 – Slovākijā, Kiprā un Austrijā; 14 – Slovēnijā, Rumānijā, Maltā, Horvātijā un Dānijā; 13 – Zviedrijā, Portugālē un Čehijā; 12 – Polijā un Grieķijā; 11 – Ungārijā, Itālijā un Francijā; 10 – Somijā, Luksemburgā un Īrijā. Deviņas oficiālās svētku brīvdienas ir Vācijā un Nīderlandē.

Vidēji deviņas svētku brīvdienas ir Apvienotajā Karalistē: Velsā un Anglijā gada griezumā ir astoņas oficiālas svētku brīvdienas, Ziemeļīrijā – 11, savukārt Skotijā – deviņas.

Valstīs atšķiras darbalaiks, darba produktivitāte un citi faktori, kas saistībā ar brīvdienu skaitu dažādi ietekmē ekonomiku. Aprēķini liecina, ka Latvijā viena valsts noteikta svētku diena budžetam rada astoņus līdz deviņus miljonus eiro lielus zaudējumus.2

Visi vēlamies vēl vienu brīvdienu, tomēr, lai to ieviestu, acīmredzot jāpārskata oficiālo svētku brīvdienu saraksts. Svētku brīvdienu skaits mums ir pārāk liels, un, ja klāt nāks vēl kādas, gribot negribot būs jāretina citas iepriekš noteiktās.

Varbūt "Jurista Vārda" lasītājiem ir priekšlikumi – brīvdienu skaits ir pārāk liels; nepieciešams svītrot kādu no iepriekš noteiktajām; vai – vēl vienu brīvdienu!

RAKSTA ATSAUCES /

1. Skat.: http://www.juristavards.lv/doc/272485-vai-bsvetkub-brivdienu-skaits-nav-parak-liels/0

2. Skat.: https://nra.lv/latvija/251978-viena-svetku-brivdiena-valstij-izmaksa-ap-9-miljoniem.htm

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Vēl vienu brīvdienu. Jurista Vārds, 28.08.2018., Nr. 35 (1041), 2.lpp.
patīk
nepatīk
drukāt
VISI RAKSTI 28. Augusts 2018 /NR. 35 (1041)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties