26. Jūnijs 2018 /NR. 26 (1032)
Eiropas telpā
Eiropas Savienības demokrātijas deficīts ir dalībvalstu izvēle
Oksfordas Universitātes profesors Pols Kreigs (Paul Craig), QC FBA
Foto: Boriss Koļesņikovs

2018. gada 8. jūnijā Latvijas tiesību institūta ārvalstu akadēmiķu vieslekciju programmas ietvaros ar vieslekciju "Eiropas Savienība un Eiropas Savienības tiesības: institucionālie un materiāltiesiskie izaicinājumi" viesojās Oksfordas Universitātes profesors Pols Kreigs (Paul Craig), QC FBA. Juristu vidū profesors vislabāk pazīstams kā līdzautors slavenajai Eiropas Savienības tiesību mācību grāmatai EU Law: Text, Cases and Materials, ko zina katrs, kas studējis Eiropas Savienības tiesības.

Latvijas tiesību institūts darbojas jau piecus gadus, un katru gadu tas ir rīkojis pa vienai ārvalstu akadēmiķa vieslekcijai. Savā piecu gadu jubilejā biedrība ir apņēmusies turpmāk katru gadu organizēt divas šādas lekcijas. Profesora P. Kreiga vieslekcija šogad bija otrā biedrības rīkotā vieslekcija.

Lekcijas mērķis bija runāt par demokrātijas deficītu Eiropas Savienībā, kas ir daudz analizēts jautājums juridiskajā literatūrā. Profesors P. Kreigs lekcijā uzsvēra, ka pašreizējā sistēma ir valstu izvēle, ko tās viegli varētu mainīt, ja šāda griba būtu. Bet pēc tam profesors atsevišķi aplūkoja četras ierobežojumu grupas, kas liedz mainīt Eiropas Savienības institucionālo sistēmu un priekšstatus par demokrātiju – politiskos, demokrātiskos, konstitucionālos un materiāltiesiskos ierobežojumus. Vieslekcijai sekoja diskusija gan par lekcijā pārrunātajiem jautājumiem, gan arī par citām Eiropas Savienības aktualitātēm.

Vieslekcijas prezentācijas materiāli, kā arī vieslekcijas un diskusijas ieraksts visiem interesentiem ir pieejams Latvijas tiesību institūta mājaslapā www.lti.lv.1

 

Eiropas Savienības demokrātijas deficīts

Eiropas Savienības demokrātijas deficīta pamatā ir līdzsvara trūkums starp vēlētāju varu un politisko atbildību. Taču tas ir tieši tas, ko valstis vēlas, un šo izvēli valstis ir apstiprinājušas vairākkārt. Ja palūkojas pirms sešdesmit gadiem, Eiropas Savienības pirmsākumos nebija nekādas demokrātijas. Romas līgums asamblejai paredzēja ļoti ierobežotu varu, un tā likumdošanas procesā piedalījās tikai kā konsultante, ja līgumā tas bija paredzēts.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties