8. Maijs 2018 /NR. 19 (1025)
Tiesību politika
Ekspertu rekomendācijas un piezīmes par Latvijas tiesu sistēmu

23. aprīļa Tieslietu padomes sēdē, kurā tika prezentēts CEPEJ ziņojums par Latvijas tieslietu sistēmas novērtējumu, klātesošie ārvalstu eksperti atzina, ka tiem dotā uzdevuma ietvaros nav konstatēti būtiski trūkumi vai neatbilstības Eiropas un starptautiskajiem standartiem, tādēļ, viņu ieskatā, Latvijā ir spēcīga un labi organizēta tieslietu sistēma. Taču vienlaikus eksperti uzsvēra, ka ziņojums nav slavinošs, jo tāds arī nav bijis mērķis, proti, novērtējuma ietvaros meklēti tie aspekti, ko vēl varētu pilnveidot. Tādēļ ziņojumā katras tā tematiskās nodaļas ietvaros arī sniegti gan secinājumi, gan ieteikumi iespējamai tālākai rīcībai, apsverot jaunas reformas vai atsevišķus uzlabojumus. Turpinājumā – izvilkums no CEPEJ ziņojuma, apkopojot minētās ekspertu rekomendācijas un piezīmes (materiāla sagatavošanā izmantots sākotnējais ziņojuma tulkojums latviešu valodā, oriģināldokuments sagatavots angļu valodā).

Par tiesu sistēmu un tiesu organizāciju

Vispārīgi

1. Latvijas tiesu sistēma reformētās trīslīmeņu tiesu sistēmas ietvaros piedāvā nepieciešamos tiesību aizsardzības standartus, atzīstot tiesības iesniegt pārsūdzību un apelāciju par tiesību jautājumiem.

2. Galvenās problēmas, kas saistītas ar tiesu neatkarību un Latvijas sabiedrības lielajām cerībām attiecībā uz tiesu varu, tiek risinātas, uzlabojot tiesu sistēmas organizāciju un darbību. Ir rūpīgi jāanalizē pašreizējā situācija, lai noteiktu jomas, kurās likumdošanas, institucionālie, organizatoriskie un citi pasākumi var veicināt tiesu neatkarību un objektivitāti, efektivitāti un tiesu pieejamību.

3. CEPEJ grupa atbalsta plašas apspriedes, lai sniegtu priekšlikumus par Tiesiskās vides pilnveides komisijas izstrādātajām turpmākajām politikām un ieteikumus, kā iekļaut tos ziņojumā "Par Tieslietu padomes darba pilnveidošanu".

4. Tieslietu ministram un Tieslietu ministrijai pašlaik ir "starpnieka" loma starp Tieslietu padomi un citām tiesu pašpārvaldes struktūrām no vienas puses un Saeimu un citām valsts iestādēm no otras puses. Šī loma būtu rūpīgi jāpārvērtē. Ja ministram/ministrijai nav rīcības brīvības, un daudzos saistītos jautājumos tai nevajadzētu būt rīcības brīvībai, ministra/ministrijas iesaistīšana var radīt pārpratumus un aizdomas par iejaukšanos tiesu neatkarībā.

Tieslietu padome

5. Tieslietu ministrija ir izstrādājusi grozījumus, lai Tieslietu padomei piešķirtu jaunas kompetences, stiprinātu tiesu iestāžu neatkarību un mazinātu izpildvaras un likumdevēja ietekmi uz tiesnešu karjeru. Eksperti uzskata, ka šādi grozījumi būtiski uzlabotu situāciju attiecībā uz tiesnešu neatkarību. Šajā procesā noteikti būs lietderīgi smelties idejas no CCJE atzinuma Nr. 10 (2007) par Tieslietu padomes, kas strādā sabiedrības labā, darbu.

6. Tieslietu padomes sastāvs pilnībā neatbilst Eiropas Padomes ieteikumiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties