1. Augusts 2017 /NR. 32 (986)
Numura tēma
Ielu māksla, grafiti un huligānisms (vandalisms)
Dr. iur.
Vadims Mantrovs
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docents 

Ar ielu mākslu tiek saprasti tādi ielu mākslinieku radošās darbības rezultāti jeb darbi, kuri izvietoti publiskās vietās un kuru saturs ir sabiedrībai pieņemams. Ielu mākslas svarīgi elementi ir publiskums un slepenība, jo ielu mākslinieki parasti rada ielu mākslas darbus visdažādākajās izpausmes formās, nenorādot savu vārdu. Autors apskata jēdziena "ielu māksla" ietvaru, kā arī sniedz ieskatu problemātikā, kas saistīta ar ielu mākslinieku darbību, ja tā veikta bez lietas (ēkas, nožogojuma u.c.) īpašnieka atļaujas. Šis raksts atspoguļo 2016. gada mākslas tiesību vasaras skolā nolasītās lekcijas "Street art, grafiti & vandalism" konspektu, lai iepazīstinātu ar šīs lekcijas saturu plašāku interesentu loku.

1. Ielu mākslas vispārējs raksturojums

1.1. Jēdzienu sistēma

Vispirms nepieciešams raksturot jēdzienu sistēmu ielu mākslas (street art – angļu val.) temata ietvaros, ņemot vērā to, ka dažādi autori kā mākslas zinātnes, tā tiesību zinātnes jomā tādus terminus kā "ielu māksla" vai "grafiti" ("grafīti") uztver atšķirīgi.

No jēdzieniskā viedokļa šī raksta ietvaros ar ielu mākslu tiek saprasti tādi ielu mākslinieku radošās darbības rezultāti jeb darbi, kuri izvietoti publiskās vietās un kuru saturs ir sabiedrībai pieņemams. No ielu mākslas jēdziena viedokļa par ielu mākslas ietvaros radīto darbu autoru tiek uzskatīts ielu mākslinieks, proti, persona, kuras radošās darbības rezultātā ir radies konkrēts ielu mākslas darbs.

Ārvalstu tiesību literatūrā pastāv vienprātība, ka termins "grafiti" ir nācis no itāļu valodas vārda graffiare, kurš nozīmē "ieskrāpēt" un kurš pamatojas uz grieķu valodas vārdu grafein, kas savukārt nozīmē "rakstīt". Ar jēdzienu "grafiti" drīzāk tiek apzīmēti nevis paši ielu mākslas darbi, bet gan tehnika, kādā tie tiek izpildīti, proti, uzraksti, attēli vai zīmējumi uz ēku sienām, kuri izpildīti ar krāsu aerosoliem, speciāliem krāsu zīmuļiem, speciālām otām, krāsu marķieriem utt. Vandalisms tiek uztverts kā tīšs kaitējums citai personai piederošajai lietai. No Latvijas tiesību viedokļa vandalisma vietā varētu norādīt huligānismu vai svešas lietas (mantas) tīšu bojāšanu, kas tiks raksturots turpmāk.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties