27. Decembris 2016 / 18:40
Nepretendēju uz vienīgo patieso viedokli.
Aizliegums vadīt transportlīdzekli, ja vadītājs atrodas alkohola, narkotisko u.c. apreibinošu vielu ietekmē, kā arī aizliegums vadīt transportlīdzekli, ja nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai ir stājies spēkā transportlīdzekļa vadīšanas tiesību aizliegums, ir noteikts ne vairs Ceļu satiksmes noteikumos (Nr.279. kas spēkā stājās no 01.01.2016.), bet gan Ceļu satiksmes likumā.
KL 262.panta 1.daļa nav blanketa tiesību norma, kriminālatbildība iestājas par konkrētām darbībām - transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību (tās noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas) un ja vadītājs atrodas alkohola, narkotisko u.c. apreibinošu vielu ietekmē.
Savukārt, KL 262.panta 2.-5.daļa veidota kā blanketa norma un kriminālatbildība iestājas par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli alkohola, narkotisko u.c. apreibinošu vielu ietekmē, un ja cietušajam nodarīts viegls miesas bojājums (2.d.) līdz pat - izraisīta divu vai vairāku cilvēku nāve (5.d.).
Arī KL komentāros par KL 260.pantu (likuma redakcijā līdz 03.12.2015.) runa ir tieši par Ceļu satiksmes noteikumiem, proti, par konkrētiem MK noteikumiem (šķiet, iepriekš tie bija Noteikumi Nr.571), nevis vispārīgi par normatīvajiem aktiem, kas reglamentē ceļu satiksmi.
Tāpēc es situācijā, kad persona, vadot transportlīdzekli bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām un alkohola (vai citu apreibinošu vielu) ietekmē būs izraisījusi ceļu satiksmes negadījumu, kā rezultātā būs iestājušās KL 262.panta 2.-5.daļā paredzētās sekas, noziedzīgās darbības kvalificētu gan pēc KL 262.panta 1.daļas, gan pēc citas šī panta daļas, kura būtu atkarīga no seku smaguma.