15. Decembris 2015 /NR. 49 (901)
Redaktora sleja
Aplikācijas spēks tiesību aizsardzībā

Par vienu no Tieslietu ministrijas prioritātēm kļuvusi Latvijas valstspiederīgo bērnu aizsardzība ārvalstīs. Iecerēts izstrādāt vadlīnijas un citus informatīvos materiālus, lai palielinātu Latvijas valstspiederīgo izpratni par konkrētās valsts, uz kuru ģimene plāno pārcelties, tiesību sistēmas atšķirībām un sadzīves niansēm, kas attiecas uz bērnu tiesību un interešu aizsardzību.

Jau senāka aktualitāte ir Latvijas cilvēku tirdzniecība uz ārvalstīm. Pat izstrādātas Cilvēku tirdzniecības novēršanas pamatnostādnes 2014.–2020. gadam, kurās citastarp konstatēts, ka cilvēku tirdzniecībai un cilvēku ievilināšanai ekspluatācijā tiek izmantoti sludinājumi internetā un sociālie tīmekļi. Tomēr internets nav tikai iespēja, lai veicinātu noziedzīgus nodarījumus. Internets dod arī iespēju tos novērst un atklāt.

Cilvēku tirdzniecības novēršanas pamatnostādnes paredz veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu interneta vietnes par cilvēku tirdzniecības jautājumiem www.cilvektirdznieciba.lv darbību un iespēju ziņot tiešsaistē par personu vervēšanas gadījumiem interneta sociālajos tīklos vai sniegt ziņas par iespējamiem cilvēku tirdzniecības gadījumiem vai mēģinājumiem. Līdzšinējie rezultāti liecina, ka, regulāri īstenojot informatīvās un sociālās kampaņas un aktivitātes, cilvēku tirdzniecības upuru statistiskais skaits palielinās, jo cilvēki, apzinoties sevi kā upurus, biežāk ziņo par cilvēktirdzniecības potenciāliem vai notikušiem gadījumiem.

Informācijas saturs ir nozīmīgs, tomēr ne mazāk svarīgs ir veids, kā konkrētā informācija tiek pasniegta un novirzīta tās adresātiem.

Pozitīvi vērtējams, ka cilvēktirdzniecības problēmai veltīta speciāla interneta mājaslapa, tomēr šāds paņēmiens mūsdienās jau kļuvis nemoderns. Mobilais telefons ir būtiska interneta izmantošanas ierīce. Arī bērnu un cietušo tiesību aizsardzībai tiek radītas speciālas mobilo ierīču aplikācijas. Tās izmanto informēšanas kampaņām un iespējām ziņot par iespējamu vai jau notikušu tiesību pārkāpumu.

Rumānijas Ārlietu ministrija ir radījusi aplikāciju TravelSafely, kura nodrošina Rumānijas pilsoņiem informāciju, atrodoties ārvalstīs. Aplikācijas lietotājs var iegūt informāciju par uzturēšanās noteikumiem konkrētā ārvalstī un ērti sazināties ar tuvāko konsulāro iestādi.

Cits aplikācijas piemērs ir BanHumanTrafficking, kas darbojas kā spēle jauniešiem un izglīto par cilvēku tirdzniecības negatīvajām sekām, kā arī māca atpazīt potenciāli bīstamas situācijas. Šī aplikācija dod iespēju arī ziņot, ja jaunieši nonāk šādā situācijā.

Vēl ir arī aplikācija CrimePush, kas ļauj cilvēktirdzniecībā cietušajiem ērti saglabāt pierādījumus (fotogrāfijas, audioierakstus, pierakstīt tekstu) un ziņot par pārkāpumu valsts iestādēm.

Iepriekš minētās aplikācijas ir tikai daži piemēri. Arī Latvijai, risinot konkrētas problēmas – bērnu tiesību aizsardzību ārvalstīs un cilvēktirdzniecību, vajadzētu radoši domāt par iespējām, kā derīgu informāciju nodot iedzīvotājiem ērti lietojamā veidā. Turklāt šādi interneta rīki var kļūt par Latvijas eksporta preci!

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Aplikācijas spēks tiesību aizsardzībā. Jurista Vārds, 15.12.2015., Nr. 49 (901), 2.lpp.
VISI RAKSTI 15. Decembris 2015 /NR. 49 (901)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties