10. Maijs 2011 /NR. 19 (666)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesneša objektivitāte un neitralitāte lietas iztiesāšanā
3
Rada Matjušina
zvērināta advokāte 

Ir svarīgi, lai sabiedrībai būtu pārliecība, ka tiesa, taisot spriedumu, ir objektīva un neitrāla.1 Demokrātiskā sabiedrībā ir būtiski, lai tiesnesis un visa tiesu sistēma ir objektīva, neitrāla un arī neatkarīga no jebkāda ārējā spiediena, tādējādi dodot sabiedrībai iespēju būt pārliecinātai, ka tiesa spriež tiesu saskaņā ar likumu.

Tiesas objektivitātes un neitralitātes principi ir pētāmi, ne tikai veicot zinātniski teorētisko pētījumu, bet arī to praktiskajā piemērošanā. Prakse rāda, ka bieži šaubas par tiesas objektivitāti un neitralitāti rodas ne tikai sabiedrībā, bet arī tiesā. Tiesa, veicot ikkatru savu darbību un katru reizi pieņemot nolēmumu, izvērtē objektivitātes un neitralitātes principa īstenošanu, lai to varētu saskatīt jebkurš sabiedrības loceklis.

Šobrīd ir iespējams aktualizēt divas tiesu izvirzītās pastāvošās problēmsituācijas, kas rada iespējamas šaubas par tiesas objektivitāti un neitralitāti. Darbā minētās problēmas tiks aplūkotas gan no tiesību, gan no sabiedrības pieņemamības skatupunkta. Vienlaikus tiks aplūkoti arī tiesneša objektivitātes un neitralitātes principi un to nodrošināšana ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes Tiesnešu uzvedības Bangaloras2 principu (turpmāk – Bangaloras principi) kontekstā.

 

Problēmas apraksts

[1] Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments 2010. gada 17. februārī taisīja lēmumu lietā Nr. SKK-88/2010,3 ar kuru tika atzīts, ka tiesneša piedalīšanās kriminālprocesā, kurā viņš iepriekš pieņēmis procesuālu lēmumu, uzskatāma par Kriminālprocesa likuma 52. panta ceturtās daļas 1. punkta pārkāpumu. Pieņemot konkrētu procesuālu lēmumu, tiesnesis izsaka iepriekšēju vērtējumu par jautājumiem, kas var būt svarīgi lietas iztiesāšanā. Turklāt, pieņemot kādu procesuālu lēmumu, tiesnesis jau faktiski ir iepazinies ar krimināllietas materiāliem, guvis pietiekamu pārliecību konkrēta procesuāla lēmuma pieņemšanai un izteicis viedokli par turpmāku procesa virzību. Atkārtota piedalīšanās lietas izskatīšanā var radīt šaubas par tiesneša objektivitāti.

Proti, minētā tiesu interpretācija un šodienas Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta paustās bažas izvirza tēzi, ka tajos gadījumos, kad Senāts izskatījis lietu kasācijas kārtībā, un ja tā pati lieta nonāk kasācijas instancē otro reizi, tad tās izskatīšanai ir jānozīmē cits tiesas sastāvs.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Māris
14. Maijs 2011 / 21:53
0
ATBILDĒT
Pastāv ne vien gramatiskā tiesību normu interpretācija, bet arī citas metodes, tai skaitā teleoloģiskā redukcija, ja tiesību norma formulēta parlieku plaši un aptver situācijas, kuras pēc savas būtības nevajadzētu aptvert. Raksts pietiekoši labi parāda, ka šāda gramatiska interpretācija konkrētā situācijā ir nevietā.

Diemžēl KPL bieži vien tiek interpretēts tikai izmantojot gramatsiko metodi, līdz ar to tas arī viens no iemesliem, kamdēļ KPL tik bieži tiek grozīts.
Anonīms lietotājs
13. Maijs 2011 / 16:17
0
ATBILDĒT
bet vai likumdevējs, tā formulējot, nav "pārsālījis"?
Justus
13. Maijs 2011 / 11:32
0
ATBILDĒT
KPL 52.p.4.d.1.pkt. ir skaidri un nepārprotami norādīts, ka tiesn. nedrīkst piedalīties lietas izskatīšanā, ja tajā viņš ir piedalījies iepriekš jebkādā statusā.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties