30. Augusts 2005 /NR. 32 (387)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts nodevas apmēra noteikšana tiesās
11

Valsts nodevas apmēra noteikšana tiesās

Dipl.iur. Viesturs Cenkurs, individuāli praktizējošs jurists

CENKURS.JPG (11967 bytes)
Foto: Borisss Koļesņikovs, “LV”

Šajā rakstā tieši no tiesiskā aspekta tiks plašāk apskatīti jautājumi, kas saistīti ar valsts nodevas apmēra noteikšanu tiesās, tās iekasēšanas kontroli, pārsūdzības iespējām nepareizi noteiktas valsts nodevas gadījumā, veicot salīdzinājumu ar laikrakstā “Dienas Bizness” 2005.gada 3.augustā publicēto rakstu. Ievadā vēlos arī norādīt uz faktu, ka Civilprocesa likuma (CPL) 34.pants, kas regulē valsts nodevas apmērus, pēdējos trijos gados ir grozīts jau četras reizes.

Problēmas būtība

Tiesas izdevumi maksājami valsts ienākumos, un, nosakot tiesāšanās izdevumus, mērķis ir: (1) daļēji kompensēt valstij izdevumus, kas nepieciešami tiesu darbības finansēšanai, kā arī (2) atturēt personas vērsties tiesā ar nepamatotām prasībām. Tiesas izdevumos ietilpst valsts nodeva, kas maksājama, iesniedzot prasības pieteikumu, kā to nosaka CPL 34.pants.
[1] Saskaņā ar CPL 129.panta 2.daļas 1.punktu un 420.pantu, prasības pieteikumam pievienojami dokumenti, kas apstiprina valsts nodevas un citu tiesas izdevumu nomaksu likumā noteiktajā kārtībā un apmērā, tātad neapšaubāmi valsts nodeva ir maksājama pirms prasības pieteikuma iesniegšanas tiesā, bet, saskaņā ar CPL 133.pantu un 420.pantu, ja valsts nodeva nav samaksāta, prasības pieteikumu tiesa atstāj bez virzības un nosaka termiņu trūkumu novēršanai.
Tas nozīmē, ka lēmumu par prasības pieteikuma pieņemšanu un civillietas ierosināšanu saskaņā ar CPL 131.pantu tiesnesis var pieņemt tikai tad, kad ir pārliecinājies par valsts nodevas samaksu pilnā apmērā.
[2] CPL 131.pants neparedz pieaicināt lietas dalībniekus, pieņemot lēmumu par prasības pieteikuma pieņemšanu un lietas ierosināšanu. Attiecīgo lēmumu tiesnesis pieņem vienpersoniski.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Anonīms lietotājs
1. Septembris 2005 / 10:03
0
ATBILDĒT
Interesanti būtu dzirdēt tieslietu ministrijas viedokli šajā jautājumā.
Ēriks
1. Septembris 2005 / 09:55
0
ATBILDĒT
Īpašs tiesnesis un īpaši ir viņa pieņemtie nolēmumi. Interesanti cik ilgi viņam vēl būs iespēja pieņemt šādus un tiem līdzīgus nolēmumus??? Jautājums vienīgi ir - tā nespēja atšķirt mantisku prasību no nematiskas vai nevēlēšanās to darīt.

TAD NAV NEKĀDS BRĪNUMS, KĀPĒC RĪGAS APGABALTIESA IR PĀRSLOGOTA.
Anonīms lietotājs
1. Septembris 2005 / 09:36
0
ATBILDĒT
BRAVO BRAVO cik labi būt tiesnesim, it sevišķi, ja esi iecelts līdz mūža beigām. Nesaprotu kāpēc tiesnešiem nevarētu tikt apdrošināta civiltiesiskā atbildība, lai novērstu šādu un līdzīgu lēmumu rezultātā nodarītos zaudējumus gan privātpersonām, gan valstij. Vienīgi atrast apdrošinātāju, kas to vēlētos darīt varētu būt problēma.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties