17. Februāris 2017 12:43
Ziņa / Tiesu prakse
Nodod jaunai izskatīšanai krimināllietu par nonāvēšanu aiz neuzmanības

Augstākās tiesas Krimināllietu departaments 16. februārī daļēji atcēla Rīgas apgabaltiesas 2016. gada 15. novembra lēmumu krimināllietā par 2011. gadā Ādažu poligonā notikušu sprādzienu, kad apsūdzētais savā mugursomā bija ievietojis tur atrastu nesprāgušu granātu.

Apelācijas instances tiesai no jauna būs jāskata krimināllieta daļā par apsūdzētajam noteikto sodu pēc Krimināllikuma 131. panta, proti, par miesas bojājumu nodarīšanu aiz neuzmanības; daļā par apsūdzētajam noteikto galīgo sodu; daļā par 139 222,53 eiro kompensācijas piedziņu par labu Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijai un daļā par 1653,23 eiro kompensācijas piedziņu par labu Latvijas Republikas Bruņotajiem spēkiem. Pārējā daļā, proti, daļā, ar kuru apsūdzētais atzīts par vainīgu nonāvēšanā aiz neuzmanības un sprāgstvielu nelikumīgā glabāšanā, lēmums atstāts negrozīts.

Augstākā tiesa lēmumā norāda, ka apelācijas instances tiesa nav ņēmusi vērā likuma „Grozījumi Krimināllikumā” pārejas noteikumu 4. punktā noteikto, ka personas, kuras noziedzīgu nodarījumu izdarījušas līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai, sodāmas saskaņā ar tām Krimināllikuma normām, kuras bija spēkā šā nodarījuma izdarīšanas laikā. Ievērojot to, ka apsūdzētais Krimināllikuma 131. pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu ir izdarījis līdz 2013. gada 1. aprīlim (noziegums izdarīts 2011. gada 23. oktobrī), atbilstoši pārejas noteikumu 4.punktam viņam maksimālais soda laiks nedrīkstēja pārsniegt trīs mēnešus īslaicīgu brīvības atņemšanu.

Augstākā tiesa lēmumā arī norāda, ka apelācijas instances tiesas lēmums daļā par kompensāciju piedziņu nav pamatots ar materiālo tiesību normām. Lēmumu par kompensāciju piedziņu tiesa pamatojusi tikai ar vispārīgu konstatējumu.

Ar Rīgas rajona tiesas spriedumu apsūdzētais tika atzīts par vainīgu un sodīts pēc Krimināllikuma 123. panta otrās daļas, 131. panta un 233. panta otrās daļas par to, ka viņš, rīkojoties ar sprāgstošām vielām, izdarīja prettiesisku  vienas personas nonāvēšanu aiz neuzmanības, kā arī nodarīja divām personām smagus, bet četrām personām – vidēji smagus miesas bojājumus aiz neuzmanības, tas ir, apsūdzētais, neievērojot vispārējās drošības noteikumus darbam ar spridzināšanas ietaisēm, Ādažu poligonā atrada izšautu, bet nesprāgušu sķembu granātu un ievietoja to savā personiskajā mugursomā. Vēlāk granāta sprāga. Turklāt apsūdzētais atzīts par vainīgu arī par to, ka viņš iegādājās un glabāja šaujamieročus, šaujamieroču munīciju, spridzināšanas ietaises un sprāgstvielas bez attiecīgas atļaujas. Apsūdzētajam galīgais sods, piemērojot Krimināllikuma 49.1 panta pirmās daļas 1. punktu, tika noteikts brīvības atņemšana uz diviem gadiem.

patīk
nepatīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākās ziņas
TIESU PRAKSE
AKTUĀLI
CITAS ŠĪ AUTORA ZIŅAS
Iestāžu un institūciju ziņas
Kopumā 169 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties