16. Oktobris 2018 /NR. 42 (1048)
Intervija
Jāapzinās tehnoloģiju uzņēmumu vara – nav obligāti jāiejaucas
Oksfordas Universitātes profesors, konkurences tiesību eksperts Eriels Ezraki intervijā Latvijas tiesību institūta direktoram Edijam Pogam un "Jurista Vārda" tieslietu redaktoram Ārim Kakstānam
Profesors Eriels Ezraki: "Juristi izdara pieņēmumu, ka ekonomika spēj sniegt atbildi uz visu. Patiesībā, ekonomika sniedz dažādus iespējamos rezultātus, balstoties uz analīzi."
Foto: Boriss Koļesņikovs

Digitālā vide un pieejamie tehnoloģiju risinājumi ir šķietami atvieglojuši mūsu dzīves un padarījuši tas daudz ērtākas, efektīvākas un ekonomiskākas. Vienā no Latvijas tiesību institūta rīkotajām vieslekcijām Rīgā bija ieradies Oksfordas Universitātes profesors Eriels Ezraki (Ariel Ezrachi), kurš ļoti diplomātiski un toleranti, tomēr uzstājīgi stāstīja par moderno tehnoloģiju radītajām problēmām tieši konkurences tiesību kontekstā. Konkurences tiesību eksperts E. Ezraki sniedza interviju arī žurnālam "Jurista Vārds".

Kā jūs raksturotu konkurences tiesības un pašreizējo regulējumu? Kādām būtu jābūt konkurences tiesībām?

Šis vienkāršais jautājums sevī slēpj ļoti sarežģītu lietu. Dažādās jurisdikcijās nedaudz atšķiras konkurences tiesību izpratne. Lai gan pamatideja visur ir viena un tā pati (konkurences tiesības risina patērētāju labklājības nodrošināšanas problēmas), tomēr jau ar patērētāju labklājības definīciju sākas atšķirības.

Manuprāt, konkurences tiesības ir rīks, kas paredzēts patērētāju aizsargāšanai. Šim rīkam būtu jāveicina mūsu labklājība, jāuzlabo efektivitāte un, galu galā, jānodrošina, ka tirgus faktiski spēj nodrošināt preces un pakalpojumus, ko mēs no tā sagaidām. Patērētāju labklājībai, ražošanas efektivitātei un tirgus darbībai būtu jāizpaužas tādā veidā, kas sniedz maksimālu labumu mums kā patērētājiem un sabiedrībai. Šo apgalvojumu var papildināt un precizēt, kā rezultātā dažādās jurisdikcijās tiks panākts nedaudz atšķirīgs iznākums. Tāpēc es uzskatu, ka ir svarīgi vienkārši atzīt jautājuma neviennozīmīgo dabu, pat ja mēs runājam par kaut ko ļoti līdzīgu, mēģinot atrast definīciju konkurences tiesībām.

Minējāt ekonomiska rakstura ieguvumus, bet vai konkurences tiesības aizstāv arī kādas citas vērtības?

Konkurences tiesību nozīmi īsti nevar aplūkot izolēti no sabiedrības un attiecīgās tiesiskās telpas. Pirmkārt, ja skatās uz pašiem pamatiem – konkurences tiesības radās kā instruments, atbilde uz politisku nepieciešamību. To iedzīvina, izmantojot ekonomikas principus, kas palīdz izprast sasniedzamos mērķus. Tomēr, lai gan ļoti svarīgs, tas nav vienīgais konkurences tiesību mērķis.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties