3. Jūlijs 2018 /NR. 27 (1033)
Redaktora sleja
Sūce likvidēta?
11

Nekad agrāk maksātnespējas jomai nav pievērsta tik liela uzmanība kā aizvadītajā mēnesī, kad Saeimas vairākums noraidīja opozīcijas ierosinātos divus demisijas pieprasījumus tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam. Viņš uzskata, ka Saeimā notika atsevišķu maksātnespējas procesa administratoru iniciēta un ar viņiem saistītu deputātu ierosināta balsošana par neuzticības izteikšanu.

Tieši pirms diviem gadiem Saeima rīkoja augsta līmeņa diskusiju par tiesiskumu maksātnespējas procesā,1 kurā piedalījās likumdevēja, izpildvaras, tiesu varas pārstāvji, uzņēmēji, uzņēmēju organizāciju eksperti un ārvalstu vēstnieki. Toreiz, diskutējot par tiesiskumu maksātnespējas jomā, izskanēja šāds secinājums: kuģim ir sūce, un tas grimst!

Diskusijā tika minēti Ārvalstu investoru padomes Latvijā un Deloitte sniegtie dati, ka maksātnespējas procesu ļaunprātīgas izmantošanas dēļ Latvijas ekonomika sešu gadu laikā ir cietusi vismaz 665 miljonus eiro lielus zaudējumus. Viens no šīs situācijas galvenajiem iemesliem ir valsts institūciju nespēja adekvāti reaģēt uz maksātnespējas procesā iesaistīto personu prettiesisku rīcību.

Tieslietu ministrs Dz. Rasnačs pirms diviem gadiem Saeimas rīkotajā diskusijā prezentēja, kas tuvākajā laikā jādara un ko viņš apņemas paveikt, lai sakārtotu situāciju maksātnespējas jomā. Viņš minēja statistiku par maksātnespējas administratoru skaitu dažādās Eiropas Savienības valstīs un secināja, ka Latvijā administratoru skaits ir trīs reizes lielāks, nekā nepieciešams. Ministrs toreiz paziņoja, ka notiks "tīrīšana" un no 324 maksātnespējas procesa administratoriem paliks tikai 100. Solītais divu gadu laikā daļēji ir izpildīts ‒ vairāk nekā simt administratoriem licence ir anulēta.

Vēl tika izvirzīts nozīmīgs mērķis ‒ maksātnespējas procesa administratori būs ne tikai juristi, bet arī finansisti un ekonomisti; Latvijā maksātnespējas procesos jāpiesaista Eiropas Savienībā praktizējoši administratori.

Tagad, pēc diviem gadiem, tieslietu ministra veiktās reformas maksātnespējas jomā un to turpināšanu atbalsta valsts augstākās amatpersonas, Eiropas Komisijas, Eiropas Savienības Padomes, Starptautiskā valūtas fonda, Ārvalstu investoru padomes un Latvijas uzņēmēju lielāko organizāciju eksperti. Maksātnespējas procesa administratoriem noteikts valsts amatpersonas statuss, administratoru līdzšinējā sertifikācija aizstāta ar eksamināciju, kas paredzēta reizi divos gados, ieviesta maksātnespējas procesa administratoru disciplināratbildība, tiek nodrošināta un tiks pastiprināta valsts uzraudzība.

Ja minētajā diskusijā Saeimā pirms diviem gadiem maksātnespējas jomu salīdzināja ar kuģi, kuram ir sūce un kurš grimst, tad pašlaik kuģim sūce ir novērsta un tas virzās uz priekšu. Vai kurss uzņemts pareizajā virzienā, būs redzams pēc laika. Tiesiskuma nodrošināšana maksātnespējas nozarē un ekonomiskajā apritē kopumā ir iespējama tikai tad, ja likuma pārkāpumam seko neizbēgams sods. Sekmīgi funkcionējoša sistēma rada drošu uzņēmējdarbības vidi un veicina valsts ekonomisko izaugsmi.

Piebilde. Nacionālās apvienības, kuru pārstāv tieslietu ministrs, prioritātēs saistībā ar vēlēšanām rudenī dominē atbalsts ģimenēm, valodai, kultūrai, aizsardzībai un drošībai.2 Prioritātēs nav atrodama tieslietu saistība ar ekonomisko attīstību. Tomēr starp valdības galvenajiem uzdevumiem noteikti vajadzētu būt uzņēmējdarbības veicināšanai, kas var nodrošināt naudu aizsardzībai, medicīnai, tieslietām, izglītībai, sociālajai sfērai, kultūrai un drošībai.


RAKSTA ATSAUCES /

1. Pieejams: http://www.juristavards.lv/doc/268787-trauksmes-zvani-maksatnespejas-procesa-administratoriem./

2. Pieejams: http://nra.lv/politika/248560-roberts-zile-partiju-plosisanas-klust-kriminala.htm.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Sūce likvidēta?. Jurista Vārds, 03.07.2018., Nr. 27 (1033), 2.lpp.
VISI RAKSTI 3. Jūlijs 2018 /NR. 27 (1033)
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Nav sūce likvidēta, nav
4. Jūlijs 2018 / 12:21
2
ATBILDĒT
Darīts ir gana daudz un situācija ir tāda, ka:
1) TM ļoti lepojas ar paveikto,
2) uzraugošā iestāde izmisīgi mēģina attaisnot savu esamību (publiski sniegtā informācija tiek pasniegta tendenciozi, lai gan realitāte ir tāda, ka absolūtā vairumā gadījumu iestāde konstatē ļoti formālus pārkāpumus, tērējot tam iespaidīgus valsts piešķirtos līdzekļus).
Līdz ar to ieguvums tautsaimniecībai no veiktajām darbībām ir stipri apšaubāms. Ja vietējie "eksperti" šat tad arī uzliela TM un MNA, tad ārvalstu ekspertu vērtējums ir pilnīgi pretējs. OECD vērtējums ir negatīvs, Doing Bussines reitingā jau otro gadu kritums, turklāt 2017.gadā kritums jau par 9 vietām. Eiropas komisijas ziņojumā vērsta kritika uz to, ka visa maksātnespējas nozares reforma centrēta tikai uz administratoriem, nereformējot sistēmu kopumā (atšķirībā no vietējiem ekspertiem ārvalstu eksperti laikam labāk saprot, ka administratori vieni paši nozarē neko nedz labu, nedz sliktu fiziski nevar paveikt).
Man personīgi vēl nav konkretizējusies atbilde, vai šāda "reforma" tiek veikta tīšuprāt (radot iespaidu, ka daudz tiek darīts, taču faktiski vedot nozari uz pilnīgu bezdibeni), aiz zināšanu trūkuma vai vēl kādu citu apsvērumu dēļ.
Jurčiks > Nav sūce likvidēta, nav
4. Jūlijs 2018 / 14:48
0
ATBILDĒT
Būšu palaidis garām: ko tieši OECD eksperti novērtējuši negatīvu pēdējos divos gados, pēc tā FICIL/Deloitte ziņojuma?
Lūk arī OECD ziņojums > Jurčiks
5. Jūlijs 2018 / 10:07
0
ATBILDĒT
OECD kritizē to, ka Latvijā ir vieni no zemākajiem parādu atgūšanas rādītājiem maksātnespējas procesa ietvaros. Vietējo "ekspertu" līmenī tas tiek skaidrots ar to, ka administratori negodprātīgi vai slikti strādā. Jaunākais modes kliedziens ir to attaisnot ar augstajām maksātnespējas procesa izmaksām. Taču, ja ar reālu aci paskatīsimiem uz kopējām maksātnespējas izmaksām - pat tad, ja administratoriem izdotos procesus novadīt, neiztērojot tam nevienu centu, atgūto līdzekļu apmērs palielinātos vien pavisam nebūtiski. Un, atsakoties no tendenciozes informācijas pasniegšanā - šobrīd maksātnespējas procesa izmaksu kopējā katlā ietilpst kā saimnieciskās darbības turpināšanas, tā arī kārtējo nodokļu maksājumi. Līdz ar to tiek radīts nepareizs priekšstats - acīmredzot apzināti, lai noveltu atbildību uz administratoriem, nevis saskatītu trūkumus sistēmā kopumā. Rezumē - kamēr nebūsim gatavi atzīt to, ka patiesā problēmas sakne ir novēloti uzsākti maksātnespējas procesi (un tas pamatā ir iespējams dēļ trūkumiem likumā, nevis tā piemērošanā), tikmēr maksātnespējas nozares reforma ir un paliek kosmētisks remonts ar augstu demagoģijas piešprici.
Ar OECD ziņojumu var iepazīties šeit - konkrēti par maksātnespēju ir 43.-44.lpp. Un OECD starp citu vērš uzmanību uz akūto nepieciešamību pēc tiesnešu specializācijas - https://read.oecd-ilibrary.org/economics/oecd-economic-surveys-latvia-2017_eco_surveys-lva-2017-en#page45.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties