15. Augusts 2017 /NR. 34 (988)
Numura tēma
Jaunais tūrisma pakalpojumu regulējums: kompleksa un saistīta tūrisma pakalpojuma jēdzieni

Mainoties ceļojumu tirgus struktūrai, ceļojumu iegādes principiem, ceļojumu pakalpojumu apvienošanas veidiem un pārdošanai tiešsaistē, ir mainījies veids, kā ceļotāji organizē savas brīvdienas, un līdz ar to ir parādījušies jauni veidi, kā pakalpojumu sniedzēji palīdz ceļotājiem veidot individuālas ceļojumu pakalpojumu kombinācijas, praksē radot neskaidrības, vai spēkā esošais regulējums attiecas uz šādām kombinācijām, kā arī situācijas, kad spēkā esošais regulējums neaptver jaunās ceļojumu kombinācijas.1 Tādējādi, lai aizsargātu ceļotāju tiesības, 2015. gada 25. novembrī tika pieņemta un 2015. gada 31. decembrī stājās spēkā Latvijas prezidentūras Eiropas Padomē apspriestā2 Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva (ES) 2015/2302 par kompleksiem ceļojumiem un saistītiem ceļojumu pakalpojumiem, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/83/ES un atceļ Padomes Direktīvu 90/314/EEK3 (turpmāk – Direktīva). Dalībvalstīm Direktīvas prasības jāievieš likumdošanā līdz 2018. gada 1. janvārim ar pārejas periodu prasību piemērošanai līdz 2018. gada 1. jūlijam. Direktīva atceļ līdz šim spēkā esošo, bet mūsdienu situācijai vairs neatbilstošo regulējumu – Padomes 1990. gada 13. jūnija direktīvu par kompleksiem ceļojumiem, kompleksām brīvdienām un kompleksām ekskursijām,4 kuras prasības ieviestas Tūrisma likumā5 un spēkā esošajos Ministru kabineta 2010. gada 13. aprīļa noteikumos Nr. 353 "Noteikumi par tūrisma operatora, tūrisma aģenta un klienta tiesībām un pienākumiem, kompleksa tūrisma pakalpojuma sagatavošanas un īstenošanas kārtību, klientam sniedzamo informāciju un naudas drošības garantijas iemaksas kārtību".

Latvijā patlaban Ekonomikas ministrijas vadībā norit intensīvs darbs pie Direktīvas prasību pārņemšanas, un ir izstrādāts likumprojekts "Grozījumi Tūrisma likumā",6 kas nodots starpinstitūciju saskaņošanai.

Tā kā Latvijas normatīvie akti, kuros tiek pārņemta Direktīva, vēl ir izstrādes stadijā, šī raksta mērķis ir analizēt Direktīvas prasības, uzsvaru liekot uz mainīto komplekso tūrisma pakalpojumu definīciju un jauno tūrisma pakalpojuma veidu – saistīto tūrisma pakalpojumu. Jāņem vērā, ka Direktīva ir maksimālās harmonizācijas direktīva,7 kura nepieļauj stingrāku prasību noteikšanu Direktīvas piemērošanas jomā, izņemot konkrētus Direktīvā paredzētus gadījumus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties