14. Marts 2017 /NR. 11 (965)
Redaktora sleja
Trāpīt savā kājā
13

Pagājušajā nedēļā Satversmes tiesa pasludināja spriedumu lietā Nr. 2016-07-01, kurā tika izskatīta AS DNB bankas konstitucionālā sūdzība. Tika pārbaudīta Kriminālprocesa likuma 356. panta otrās daļas un 360. panta pirmās daļas (kas attiecīgi nosaka procesu, kādā mantu atzīst par noziedzīgi iegūtu pirmstiesas kriminālprocesa laikā un atdod pēc piederības īpašniekam vai likumīgajam valdītājam) konstitucionalitāte, un abas apšaubītās normas tiesa atzina par Satversmei atbilstošām.

Plašāks sprieduma apskats sekos kādā no nākamajiem "Jurista Vārdiem", taču jau pirmajā acu uzmetienā tas aktualizē vairākus jautājumus. Viens no tiem – tiesiskā drošība un stabilitāte, kas ir būtisks tiesiskas valsts elements, bet plašākā nozīmē – jebkuras sabiedrības sociālā miera garants.

Banka, kas bija iesniegusi konstitucionālo sūdzību, kā trešā persona jeb labticīgs ieguvējs bija zaudējusi nekustamo īpašumu, ko bija iegādājusies izsolē, paļaujoties uz ierakstu zemesgrāmatā, un kas vēlāk tika atzīts par noziedzīgi iegūtu. Banka uzskatīja, ka valstij, atņemot īpašumu trešajām personām, kuras paļaujas uz zemesgrāmatu ierakstu ticamību, būtu jānodrošina šīm labticīgajām personām kompensācija, jo faktiski valsts ir pieļāvusi kļūdainu ierakstu publiskā reģistrā.

Savukārt viens no šajā lietā pieaicinātajiem lietpratējiem – Freiburgas Universitātes emeritētais profesors Rolfs Štirners (Rolf Stürner) (kurš apsvērumus par nekustamā īpašuma aprites problēmām Latvijā ir izteicis arī "Jurista Vārdā") atzinumā tiesai norādījis, ka Latvijā trešajai personai, iegādājoties nekustamo īpašumu, pašlaik nav iespējams paplašināti izpētīt iepriekšējos darījumus ar to un, kamēr nav veikti pasākumi, kas garantētu nekustamo īpašumu nodošanas pareizību un organizatorisko kvalitāti, esot pieļaujams, ka netiek pilnībā aizsargātas zemesgrāmatā nostiprinātās labticīgā ieguvēja īpašuma tiesības. Apgriezta situācija turpretī esot Vācijā, kur darbojas preventīvā tiesībaizsardzības sistēma (preventive justice), t.i., nekustamo īpašumu aprite notiek notariālu darījumu formā, tādēļ tur ierakstiem zemesgrāmatā ir augsta ticamības pakāpe, līdz ar to arī prevalē zemesgrāmatā ierakstītā nekustamā īpašuma labticīgā ieguvēja aizsardzības princips.

Cits tiesas uzaicinātais lietpratējs – advokāts Jenss Kristians Pastille (Jens-Christian Pastille) – savukārt norādīja, ka likumdevējam ir jāizvēlas – aizstāvēt "īstā īpašnieka" vai labticīgā ieguvēja intereses un abi risinājumi vienlaikus nav iespējami (arī viņš uzsvēra Vācijas modeļa priekšrocības).

Satversmes tiesa ar šo spriedumu acīmredzot izšķīrusies par labu nevis zemesgrāmatu ierakstu ticamībai un labticīgā ieguvēja tiesībām, bet gan "īstajam īpašniekam". Vai šādas izšķiršanās pamatā būtu Štirnera minētās problēmas nekustamā īpašuma apritē Latvijā?

Visādā ziņā šis spriedums varētu likt aizdomāties tiem aktīvajiem "tiesisko procedūru vienkāršošanas" entuziastiem, kas pēdējos gados kā lobisti darbojas Latvijas uzņēmēju vārdā. Lūk, situācija, kad komerciestāde zaudē nekustamo īpašumu, kas izrādījies noziedzīgi iegūts. Iespējams, tas nebūtu noticis, ja darījums (tai skaitā visas iepriekšējās darbības ar šo īpašumu) būtu veikts stingri kontrolētā formā. Ne velti Latvijas tiesību autoritātes (prof. J. Rozenfelds, prof. K. Torgāns, prof. S. Osipova, prof. I. Ziemele u.c.) ir norādījušas uz nekustamā īpašumu aprites problēmām Latvijā.

Šai sakarā der pievērst uzmanību oriģinālajai iniciatīvai, kas ar "administratīvā sloga mazināšanas" karogu nesen izskanējusi publiskajā telpā, un tas ir priekšlikums ieviest nekustamā īpašuma reģistrāciju bez notāra starpniecības komersantiem, kas lieto drošu elektronisko parakstu. Aplūkojot to kontekstā ar minēto Satversmes tiesas spriedumu, īsti vietā acīmredzot ir teiciens par iešaušanu savā kājā. Tieši komersanti, kam tiesiskā drošība un stabilitāte ir tik nepieciešama, kā redzam, var izrādīties lielākie zaudētāji gadījumos, kad tiesiskās procedūras ir minimizētas. Vai Satversmes tiesas spriedums mainīs lobistu nostāju?

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Trāpīt savā kājā. Jurista Vārds, 14.03.2017., Nr. 11 (965), 2.lpp.
VISI RAKSTI 14. Marts 2017 /NR. 11 (965)
13 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ElAl
17. Marts 2017 / 09:21
0
ATBILDĒT
Man visas šīs Satversmes tiesas lietas skarā tomēr radās arī cits jautājums - kāpēc procesa virzītājs arestu konkrētajam nekustamajam īpašumam uzlika tikai 2011.gadā (pēc tam, kad banka to jau bija iegādājusies izsolē un nostiprinājusi ZG), nevis jau krietni agrāk, ņemot vērā to, ka kriminālprocess ierosināts jau 2008. vai 2009.gadā? Uzliekot arestu pēc iespējas ātrāk pēc tam, kad ierosināts kriminālprocess par NĪ izkrāpšanu, tiek ierobežotas visas tālākās darbības ar to. Tai skaitā, iespējas to atkārtoti pārdot tālāk vairāku gadu garumā, tā vismaz cenšoties pēc iespējas agrākā izmeklēšanas posmā izslēgt/samazināt iespēju, ka NĪ nonāks labticīga ieguvēja īpašumā.
Līdz ar to, manuprāt, šajā lietā liels akmens ir tieši procesa virzītāja lauciņā, kurš nepieciešamās procesuālās darbība neveica pēc iespējas ātrāk...
Seskis
14. Marts 2017 / 13:53
0
ATBILDĒT
Kā Seskis veic darījumus ar nekustamo īpašumu (branga pamācība par baltu velti).
Augstākā tiesa 2016.gada 12.decembra spriedumā lietā Nr. SKA-354/2016 ir lēmusi, ka attiecībā uz vienu no metāla konteineriem un suņu būdu, no vienas puses, var šaubīties, vai tie atzīstami par būvēm. Patiešām tiem nav zemē iebūvētu pamatu un, kā arī pati dome minējusi savā lēmumā, runa ir par novietošanu, nevis būvniecību uz pamatiem. Tomēr, no otras puses, pamatu iebūvēšana nav būvniecības procesa neatņemama sastāvdaļa. Kā Augstākā tiesa jau iepriekš interpretējusi Būvniecības likumā ietverto definīciju, ja ar zemi saistīts veidojums (kurš bez šādas saiknes nevar pastāvēt) ir uzbūvēts ar mērķi to kādai funkcijai pietiekami ilgstoši uzturēt nākotnē, ir pamats to uzskatīt par būvi (sk. Augstākās tiesas 2012.gada 6.janvāra sprieduma lietā Nr.SKA-35/2012 8.punktu).
Tātad Seskis uzbūvē ļoti krāšņu divstāvu miniatūru suņubūdu neoromānisma stilā ar visiem logiem, durvīm, erkeriem un balkoniņiem, un izvieto nelielā zemesgabalā, kas atdalīts no „Tupenīšu" zemesgabala.
Nākošais, Seskis vēršas Būvvaldē ar būvniecības ieceri, un sāk izstrādāt būvprojektu.
Tālāk, pēc pirmā pozitīvā Būvvaldes lēmuma Seskis steidz uz Zemesgrāmatu nodaļu, un likuma „Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās" 25.panta kartībā panāk suņu būdas kā „jaunbūves" koroborēšanu zemesgrāmatā.
Nākošais posms - suņu būda tiek nofotogrāfēta ar foto aparātu „Zenit", kam pieskrullēts platleņķa objektīvs.
Nobeiguma posms - Seskis internetā atrod ārvalstu investorus, kuriem nosūta fotogrāfijas ar krāšņu „jaunbūvi" gleznainā upes līcī, kam pievienots zemesgrāmatas izraksts, kas apliecina legālu „jaunbūves" esamību. Ieraugot neticami zemo cenu, investori steidz iemaksāt rokas naudu, lai pirmie iegūtu īpašumu.
Uvertīras scēna - Seskis ar saņemto rokasnaudu dodas pagarināt „balto biļeti" un uz kādu laiku pazūd no „Tupenīšiem". Jā, vēl viens knifiņš, - Zemesgrāmatā ir iespējams nekustamo īpašumu reģistrēt nevis īpašniekam, bet personai, kura norādīta būvprojektā kā īpašnieka pilnvarotā persona. Beigās izrādās, ka suņu būda pieder Pūcīšmātei, kura pilnvarojusi Seski iesniegt būvniecības dokumentāciju Būvvaldē, bet kurš vēlāk „maldības" rezultātā ir suņu būdu reģistrējis Zemesgrāmatā kā savu īpašumu.
Lai jums veicas ar nekustamā īpašuma darījumiem!
pārsteidzoši
14. Marts 2017 / 13:46
5
ATBILDĒT
Man bija tāds pats pārsteigums kā daudziem, šodien izlasot redakcijas sleju. Kaut ko tādu varēja uzrakstīt tikai cilvēks, kas labi ja vienreiz ir pircis/pārdevis nekustamo īpašumu. Diemžēl, bet notārs pilnīgi neko nepalīdzētu labticīgam ieguvējam. Tāpat notariāls akts neko nemainītu, ja īpašums iegūts noziedzīgā ceļā. Pie mums arī notārs nevar "paplašināti izpētīt iepriekšējos darījumus" ar nekustamo īpašumu. Notariāts ir labs un nepieciešams institūts, bet tā nav panaceja. Un noteikti ne šādas lietas kontekstā. Skumji, ka JV top šādi virspusēji un populistiski ieraksti redakcijas slejā
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 10
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties