17. Janvāris 2017 /NR. 3 (957)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pārskats par Serbijas mantošanas tiesībām
Milošs Vukotičs
Belgradas Universitātes doktorants, asistents Juridiskās fakultātes Civiltiesību katedrā 

Savā rakstā autors īsumā raksturo Serbijas mantošanas tiesību raksturīgākās iezīmes. Ņemot vērā to, ka Serbijas tiesību pamatā ir Eiropas civiltiesību tradīcijas, mantojuma jomā pastāv ļoti plaši pazīstamais mantošanas iedalījums: ar testamentu vai likumiskā mantošana. Tomēr Serbijas sabiedrībā iesakņojusies tradicionālā ģimenes nozīme arī mūsdienās ietekmē mantojuma tiesību saturu praksē. Piemēram, likumiskā mantošana ir visizplatītākais mantošanas modelis, tas tiek uzskatīts par dabisku un taisnīgu. Interesanti, ka, neskatoties uz daudziem iespējamiem testamentu veidiem, Serbijā ļoti izplatīti ir uztura līgumi.

Ievads

Serbijas tiesību sistēma pieder pie civiltiesību jeb kontinentālo tiesību loka. Serbijas privāttiesības ir attīstījušās Eiropas tiesību tradīciju ietekmē, un Serbijas juristi darbā bieži balstās uz salīdzinošajām tiesībām, kad tiek pētītas un kritizētas Serbijas tiesības.1 Turpinot sociālistiskās Dienvidslāvijas perioda tradīcijas, Serbijai nav civilkodeksa, bet pastāv atsevišķi likumi, kas regulē privāttiesību jomas: ģimenes tiesības, īpašumtiesības, mantošanas tiesības utt.

Svarīgākie mantošanas tiesību avoti ir Mantošanas likums, kurā ietverti pamatnoteikumi, un Likums par bezstrīdus procedūrām, kurā rodami galvenie procedūras priekšraksti. Ja nav strīda par mantojumu, mantošana tiek kārtota bezstrīdus procedūrā. No otras puses, ja pastāv strīdi par faktiem, šie strīdi tiek risināti parastajā civiltiesiskajā kārtībā saskaņā ar Civilprocesa likumu.

Serbijas Republikas Konstitūcija garantē tiesības uz mantojumu,2 tiesības uz īpašumu3 un īpašu ģimenes aizsardzību.4 Šīs normas tiek interpretētas kopā kā privātā mantojuma aizsardzības institūts, kas ietver testatora rīcības brīvību, kā arī mantošanu pēc likuma, kas balstās uz ģimenes saiknēm un neatņemamajām daļām tuviem ģimenes locekļiem.5 Konstitūcijā uzsvērts, ka tiesības uz mantojumu nevar tikt ierobežotas likuma prasību neievērošanas dēļ. Tas balstīts uz Konstitucionālās tiesas spriedumu, kurā tiesa atzinusi par spēkā neesošu Mantošanas likuma normu, kas ģimeni atstājušiem locekļiem liedza tiesības uz mantojumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties