20. Decembris 2016 /NR. 51 (954)
Redakcijas sleja
Pa vertikāli
Pa vertikāli

"Kāpēc mani sapņi nav realizējušies? Liekas, ka tādēļ, ka aizrāvos ar ceļojumiem pa horizontāli, bet neesmu attiecīgi stipri meklējis piedzīvojumus pa vertikāli. Neesmu piekopis gara ceļojumus." – savā dienasgrāmatā rakstījis Imants Ziedonis. Dzejnieka pašvērtējumam gan ir grūti piekrist, ja vien neņem vērā, ka katram ir savi atskaites punkti un savs apvārsnis. Un no tā, savukārt, izriet – ja pat Ziedonim ir šķitis, ka viņš ir par daudz ļāvies "ceļojumiem pa horizontāli", tad ko lai sakām mēs, pārējie?

Rakstot šo 2016. gadu noslēdzošo "Jurista Vārda" sleju un atskatoties uz aizgājušo gadu, jāatzīst, ka tas nesis daudzus pārsteigumus un diemžēl arī satricinājumus. Kaut arī Latvija un tās tieslietu nozare šo laiku aizvadījusi samērā mierīgi (diemžēl mūsu aptaujā "Jurista Vārda" lasītāji tieslietu sistēmas vērtējumā kļuvuši vēl skeptiskāki nekā pērn), par taisnīguma un likumības satricinājumiem pārpārēm parūpējusies pārējā pasaule – no pieaugošām šaubām par līdzšinējās starptautiskās kārtības un starptautisko tiesību principu tālāku pastāvēšanu līdz tādiem konkrētiem "brīnumiem" kā topošā ASV prezidenta Trampa sajūsma par spīdzināšanu vai Filipīnu prezidenta Dutertes lepnums par to, ka viņš savulaik ir devies ielās un vienkārši nogalinājis "aizdomīgus tipus", lai iedrošinātu arī policistus rīkoties "izlēmīgāk". Baismīgais karš Sīrijā ir vēl viens piemērs norisēm, ko daudzi sauc par "pasaules dehumanizāciju" un atgriešanos pie "stiprākajam ir taisnība" principa starptautiskajā un arī daudzu valstu nacionālajā politikā. Kā šādos apstākļos klājas "likuma varai", tai skaitā cilvēktiesībām, un kādas perspektīvas var pavērties "mazo" valstu nākotnei, lieki jautāt.

Ko darīt cilvēkam, jo īpaši juristam, laikā, kad šķiet, ka visas līdzšinējās mērauklas kļūst nederīgas? Turpināt domāt! Turpināt savu personisko "ceļojumu pa vertikāli"!

Atcerēsimies Hannu Ārenti (kura cita starpā secināja, ka ļaunums ir banāls, nevis ģeniāls) – viņasprāt, tieši saprāts ir pēdējais salmiņš, pie kā tverties, kad citi orientieri un barjeras ir zudušas. Arī gadījumos, kad likumi ir netaisnīgi.

Domājot par vēlējumiem nākamajam gadam, šaubu nevar būt: miers, stabilitāte un likuma vara ir labākais, ko vēlēt Latvijai, Eiropai un pasaulei 2017. gadā!

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Pa vertikāli. Jurista Vārds, 20.12.2016., Nr. 51 (954), 2.lpp.
patīk
nepatīk
drukāt
VISI RAKSTI 20. Decembris 2016 /NR. 51 (954)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties