14. Oktobris 2014 /NR. 40 (842)
Skaidrojumi. Viedokļi
Likumdevēja neitralitāte jeb ideoloģijas pārpilnības fenomens ideoloģiju vakuumā Latvijā
31
Dr.iur.
Dace Šulmane
 

Iepazīstināt juristus ar terminu "ideoloģija" ir sarežģīti. Praktizējoši juristi parasti distancējas no politikas un tās zinātniskā diskursa, un vismaz Latvijā daudzu juristu redzeslokā nostiprinājušies tādi ideoloģiski neitrāli tiesiskie ideāli kā vispārējie tiesību principi, demokrātiska valsts u.c., kas ļauj risināt problēmas profesijas ietvaros, neiesaistoties politisko zinātņu peripetijās. Tomēr mūsdienu juristam ir būtiski pārliecināties un izprast, cik saistīti ir dažādu sociālo zinātņu ietvaros izmantotie jēdzieni un kā tie atsaucas un ietekmē konkrēto tiesību nozari vai jurista darba jomu. Raksta mērķis ir aktualizēt zinātnisku diskusiju par ideoloģiju lomu mūsdienu demokrātiskā valstī un to ietekmi uz tiesībām, iepazīstinot ar kritisko tiesību skolu Latvijas kontekstā.

Jurista darbs nav un nekad nav bijis izolēts no sabiedrības notikumiem. Dažādu sociālo zinātņu ietvaros pastāvīgi tiek veikti pētījumi un izvirzītas jaunas tēzes, ar kurām jurisprudencē strādājošajiem ir jāiepazīstas un jārēķinās. Tiesību antropoloģija, tiesību socioloģija, kritiskā tiesību skola u.c. nav tikai dažu interesentu un akadēmiķu uzmanības lokā. Tieši otrādi – arvien vairāk praktizējošie juristi, kā arī likumdevēji izmanto minēto tiesību novirzienu metodes un atziņas, lai pilnvērtīgi varētu argumentēt pieņemto lēmumu vai meklēt problēmu risinājumus. Kā visspilgtākais piemērs uzskatāma 2013. gada lieta, kurā Augstākā tiesa nolēma atstāt spēkā Uzņēmumu reģistra lēmumu atteikt reģistrēt biedrību, kuras mērķis būtu komunisma ideoloģijas popularizēšana. No socioloģiskā viedokļa īpašas uzmanības vērts ir tiesas apsvērums par biedrības potenciālo nākotnes draudu sabiedrībai:

"[20] (..) Šīs (aut. – noziedzīgās) ideoloģijas veiksmīga izplatīšana jebkurā gadījumā var samazināt demokrātijas vērtību sabiedrībā, kā arī samazināt psiholoģisko slieksni ekstrēmistiski tendētām, bet savu lēmumu vēl nepieņēmušām personām, lai tās turpmāk jau aktīvi vērstos pret demokrātisko valsts iekārtu. Šādu potenciāli svārstīgu personu apņemšanās stiprināšana aktīvi vērsties pret demokrātisko iekārtu valstij nav jāakceptē.

Jāatzīmē, ka komunisma ideoloģijas mērķtiecīga izplatīšana ir arī dziļš apvainojums šīs ideoloģijas noziegumu upuriem, kā arī katram demokrātiski domājošam cilvēkam un līdz ar to ir pretrunā ar Latvijas valsts sabiedrisko kārtību (public order)."1

Latvijā jēdziena "ideoloģija" aktualitāte, ņemot vērā ģeopolitiskos notikumus, ir neapstrīdama.

 

1. Ideoloģijas jēdziena izpratnes un pētniecības nozīme

Kopš franču domātājs de Trasī (Destutt de Tracy) ap 1800. gadu pirmo reizi ieviesa ideoloģijas jēdzienu, ir pagājuši vairāk nekā 200 gadi. Jāatzīmē, ka de Trasī monumentālo darbu par ideoloģijām izdeva vairāku grāmatu formātā,2 ko rakstīja 14 gadus (1800–1813), tomēr darba koncepciju autors izstrādāja jau kopš 1792. gada. Minētais darbs tika rakstīts pedagoģiskā formā kā teorētisks traktāts ar ambīciju iesākt jaunu posmu filosofijā.3

Tādējādi zinātne par idejām, kas "nenorāda ne uz ko apšaubāmu vai nezināmu" un nodrošina jaunās sabiedrības intelektuālu pamatu,4 ir piedzīvojusi plašu uzplaukumu, tomēr pēcāk tā radījusi daudzus konfliktus un atsevišķos gadījumos – noliegumu vai izvairīšanos no ideoloģijas minēšanas. Ir ticis atzīts, ka sociālajās zinātnēs ideoloģijas "pētniecība ir (..) kļuvusi fragmentāra, nevis produktīvi integrēta".5

Latvijā jau 25 gadus ir novērojama vispārēja termina "ideoloģija" ignorēšana un izvairīšanās no diskusijām par ideoloģijām. Tā, neapšaubāmi, ir aizsargreakcija pret PSRS laika ideoloģizēto ikdienu un vienkārši vēlēšanās atbrīvoties no pagātnes politikas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
31 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
MAGNOE
17. Oktobris 2014 / 15:41
1
ATBILDĒT
autors piemirsis aplūkot visuniversālāko un nepieciešamāko metodi - iztulkošanu atbilstoši konkrētās personas interesēm
PUSLABS
15. Oktobris 2014 / 16:20
1
ATBILDĒT
Saņēmos izlasīt tik garu raksta gabalu un paliku vīlies. Jāsāk jau ar to, ka problemātika ir visai teorētiska un šauram intelektuāļu lokam tuva (varbūt). Tomēr …Ko tur atsevišķs žurnālists spriež pat ideoloģijas definīciju ir nulles vērtībā.Tas ir viens viedoklis bez paliekošām sekām un, to necitējot, mēs pat par to neuzzinātu. 2.tabula pārsteidz ar tautoloģijā vedošu apgalvojumu “valsts ir represīvs valsts aparāts”. 3.tabulā ģimenes IVA tiek pieskaitīts kopējam IVA. Vai tas ir patiess apgalvojums arī “sarkanas” ģimenes gadījumā mūsdienu Latvijā? Varbūr runa ir par dažādām valstīm atkarībā no konkrētā IVA?
Par ražošanas apstākļu reprodukciju vēl nebiju dzirdējis. Laikam precīzs tulkojums ir savādāks.
Ka ikviens indivīds sevi uzskatot par subjektu, arī ir visai nosacīti. Vienkāršotā pieeja saka: subjekts ir tas, kurš iedarbojas, objekts – tas, uz kuru iedarbojas. Indivīds visās attiecībās nevar būt subjekts.
Rindkopa par “uzbrukumu postmodernajai identitātes politikai” ir visai dīvaina. Domai, manuprāt, iztrūkst fragments starp aprakstītajām ES pūlēm uz atvērto sabiedrību un šo uzbrukumu.
Un interesantais stāsts, ka no bērnudārza pirmās dienas bērns ir “Ļeņina mazbērns”. Man gan šķiet, par mazbērnu viņš kļuva mazliet vēlāk …..
Seskis
14. Oktobris 2014 / 15:09
1
ATBILDĒT
Paldies Armandam!
Armands vienīgais atģidājās, ka Seskim jāielej.
Tomēr arī tad Seskis nevarētu tik gudrus rakstus uzrakstīt, jo ir nemācīts pusbrīvais "Tupenīšu" māju bandinieks, pušelnieka vietas izpildītājs.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 28
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties