16. Septembris 2014 /NR. 36 (838)
Tiesību prakse
Pārskats par aizvadītā gada ECT nolēmumiem lietās pret Latviju
1

Pagājušās nedēļas, 9. septembra, Ministru kabineta sēdē tika apstiprināts Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās biroja sagatavotais informatīvais ziņojums "Par Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās darbu 2013. gadā". Šim ziņojumam ir pievienots arī pielikums, kurā sniegts pārskats par Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – Tiesa) pieņemtajiem nolēmumiem 2013. gadā.

Kā izriet no pielikumā sniegtās informācijas, 2013. gadā Tiesa pasludināja 26 nolēmumus lietās, kas tikušas ierosinātas pret Latviju, no kuriem 10 lietās tika pasludināts spriedums, savukārt 17 lietās1 Tiesa pieņēma lēmumus.

 

Tiesas spriedumu apkopojums

Lietā Baltiņš pret Latviju2 Tiesa vienbalsīgi atzina Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (Konvencija) 6. panta 1. punkta (tiesības uz taisnīgu tiesu) pārkāpumu. Tiesa secināja, ka pret iesniedzēju ierosinātā kriminālprocesa iztiesāšanas laikā Latvijas tiesas nebija pienācīgā kārtā pārbaudījušas viņa sūdzības par iespējamo provokāciju no tiesībsargājošo iestāžu puses. Tiesa uzskatīja, ka iesniedzēja apgalvojumi par iespējamo provokāciju bija pietiekami ticami un nacionālajām tiesām krimināllietas iztiesāšanas laikā bija jāizvērtē, vai nav notikusi provokācija. Pirmās instances tiesa, atbildot uz iesniedzēja sūdzību, bija norādījusi, ka visi iegūtie pierādījumi bija pieņemami no kriminālprocesa viedokļa. Savukārt apelācijas instances tiesa bija norādījusi, ka sūdzība bija saistīta ar iesniedzēja aizstāvības stratēģiju nolūkā apšaubīt pierādījumu pieņemamību un izvairīties no kriminālatbildības. Savukārt Augstākās tiesas Senāts bija norādījis, ka vēl pirms operatīvo eksperimentu veikšanas tiesībsargājošo iestāžu rīcībā bijusi informācija, kas ļāva turēt iesniedzēju aizdomās par narkotiku tirdzniecību. Tiesa šajā sakarā atzīmēja, ka no kriminālprocesa materiāliem nebija redzams tas, kādā veidā Augstākās tiesas Senāts nonāca pie šāda secinājuma. Tiesa arī norādīja, ka, lai gan nacionālajām tiesām bija iespējams iepazīties ar slepenajiem operatīvo lietu materiāliem, no kriminālprocesa materiāliem nevar secināt, ka tiesas būtu mēģinājušas to darīt. Tiesa uzsvēra, ka izvērtējot sūdzības par iespējamu provokācijas gadījumu, tiesām ir jābalstās uz pārbaudītiem materiāliem, nevis tikai tiem, kurus ir iesniegusi apsūdzības puse. Tiesa piesprieda atlīdzināt iesniedzējam nodarīto morālo kaitējumu 5 000 EUR apmērā.

Lietā Mihailovs pret Latviju3 Tiesa vienbalsīgi atzina Konvencijas 5. panta 1. punkta (tiesības uz brīvību un drošību) un 5. panta 4. punkta (brīvības ierobežošanas likumības kontrole) pārkāpumu saistībā ar iesniedzēja piespiedu turēšanu Valsts sociālās aprūpes centrā "Īle" laika posmā no 2002.gada 30.janvāra līdz 2010.gada 1.aprīlim. Tiesa iesniedzēja prasību par morālā kaitējuma atlīdzību lielākajā daļā noraidīja, kompensācijā piešķirot 15 000 EUR. Tiesa atzina, ka vairāk nekā astoņus gadus iesniedzējs pret savu gribu atradās sociālās aprūpes iestādē personām ar smagiem garīgās veselības traucējumiem, kuru nedrīkstēja atstāt bez iestādes vadības atļaujas, tādējādi pilnībā un ilgstoši izjūtot šāda brīvības ierobežojuma nelabvēlīgās sekas. Lai gan iesniedzēja sieva, kura bija iecelta par viņa aizgādni, bija devusi piekrišanu iesniedzēja brīvības ierobežošanai, Tiesas ieskatā tam trūka objektīva medicīniska rakstura pamatojuma (norādes uz garīgās veselības traucējumiem) un indikāciju iesniedzēja uzvedībā (apdraudējums sev un citiem), lai to atzītu par likumīgu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Sergejs
1. Oktobris 2014 / 17:24
0
ATBILDĒT
Ko nozīmē "ja šīs darbības apstrīd valsts, pašvaldība vai kāda cita fiziska vai juridiska persona", kā to vajag apstrīdēt? Vai tas ir iesnieguma iesniegšana? Vai to var apstrīdēt mutiski?
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties