18. Marts 2014 /NR. 11 (813)
Tiesību politika
Par likumprojektu “Grozījums Latvijas Republikas Satversmē”
Dr.iur.
Ringolds Balodis
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedras vadītājs, profesors, LZA korespondētājloceklis  

Konstitūcija, ko mēdz saukt arī par pamatlikumu (basic law), nosaka valsts uzbūves "mugurkaulu", valsts sabiedrisko un valsts iekārtu, vēlēšanu sistēmu, kā arī valsts varas un pārvaldes orgānu organizācijas un darbības principus,1 cilvēka un pilsoņa tiesiskā statusa pamatus, varas avotu, valsts uzbūvi un valdīšanas formu.2 Konstitūcija ir valsts pamatdokuments, augstākais likums, kura virsuzdevums ir valsts varas ierobežošana.

Par mērķi konstitūciju pieņemšanai tiek atzīta valsts varas politisko struktūru noformēšana.3 Konstitūcija kā juridiska dokumenta fenomens plašākā nozīmē saistāma ar tiesību attīstību konstitucionālisma teorijas, tiesību recepcijas ietvaros, šaurākā nozīmē nevar neatzīt tās nacionālo dimensiju. Ikvienai tautai un valstij tās konstitūcija ir skaidrs apliecinājums tās suverenitātei un briedumam. Konstitūcijas saturs norāda uz panāktām politiskā kompromisa robežām konkrētajā valstī, bet no dokumenta formas var izdarīt secinājumus par konkrētās valsts konstitucionālās jurisprudences un politiskās domas attīstības līmeni. Jo ilgāks laiks paiet kopš Satversmes pieņemšanas, jo vairāk kļūst acīmredzams mūsu Satversmes tēvu – valsts dibinātāju domas diženums un lakoniskās izteiksmes dzidrums. Satversme ir izcils latviešu juridiskās domas piemineklis, kas papildināms un labojams ar lielu atbildību un piesardzību.

Konstitucionālisma ietekmē praktiski visās pasaules valstīs ir pieņemtas konstitūcijas, kas nacionālo tiesību aktu hierarhijā ieņem augstākā normatīvā akta vietu. Preambulu kļūdaini būtu uztvert tikai par deklaratīva rakstura paziņojumu, kas labākai uztverei ievietots pirms konstitūcijas. Dažās konstitūcijās (piemēram, Spānijai) ir ievadvārdi, tad virsraksts "preambula" un tikai pēc tam secīgi arī pats preambulas teksts.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties