10. Septembris 2013 /NR. 37 (788)
Skaidrojumi. Viedokļi
Neīstie likuma robi un tiesu snauda
27
Arta Snipe
zvērināta advokāte, zvērinātu advokātu biroja "Kaniņa Šlitke un Snipe" partnere  
Normunds Šlitke
zvērināts advokāts, zvērinātu advokātu biroja "Kaniņa Šlitke un Snipe" partneris 

Laikā, kad tiek aktualizēts jautājums par tiesu noslodzi un masveidīgu civillietu izskatīšanas atlikšanu, risinājumus meklējot arī jaunu likuma grozījumu izstrādē, neizvērtēts paliek jautājums, cik lielā mērā lietu izskatīšanas atlikšanas cēlonis ir nepareiza jau esošo tiesību normu piemērošana, tostarp neesošu likuma robu identificēšana un aizpildīšana, bez nopietnas motivācijas un pamatojuma izņēmuma tiesību instrumentu (tiesiskās analoģijas un teleoloģiskās redukcijas) izmantošanai.

".. tu atzīsti netaisnību par kaut ko skaistu un varenu, piedēvē tai visu, ko mēs piedēvējam tais­nībai, un iedrošinies to stādīt blakus tikumam un gudrībai.

.. ir vēl lielāks kauns, ja kāds lielu savas dzīves daļu pavada tiesā gan kā sūdzētājs, gan kā atbildētājs, turklāt viņam pietiek nekaunības ar to vēl dižotiesviņš varot būt netaisns un nebaidīties no soda, viņš protot izgrozīties un izlocīties, viņš esot pārliecināts, ka vienmēr atradīšot kādu spraugu un tikšot laimīgi cauri.

Visu to viņš dara tīro nieku dēļ, viņš nesaprot, cik daudz labāk un jaukāk iekārtot savu dzīvi tā, lai nebūtu atkarīgs no snauduļojoša tiesneša."

Platons. Valsts. 360. g. p.m.ē.

 

Saskaņā ar tiesību teoriju ir divu veidu likuma robi – atklātie un aizklātie. Atklātais likuma robs konstatējams, ja likumā attiecībā uz noteiktu dzīves gadījumu grupu nav ietverts pozitīvs tiesiskais regulējums, kaut arī šādam regulējumam, ņemot vērā attiecīgā likuma "mērķi", bija jābūt tajā ietvertam.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
27 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Normunds
13. Septembris 2013 / 22:03
0
ATBILDĒT
Pateicos par aktīvo iesaistīšanos diskusijā un pausto atbalstu, konstruktīvo viedokli!
Normunds Šlitke
13. Septembris 2013 / 10:21
0
ATBILDĒT
Precizēju, pretprasības nepieņemšanas gadījumos ir jāpiemēro pretējais princips - No mazākā uz lielāko (kur svarīgākam dzīves gadījumam jāpiemēro mazāk svarīgā gadījuma kritēriji un papildus kritēriji, kas noteikti svarīgākajam gadījumam).
Normunds
13. Septembris 2013 / 08:36
0
ATBILDĒT
Pateicos par diskusiju un mūsu rakstam veltīto laiku! Uzskatu, ka viedokļi, pie kuriem paliekam, nav tik ļoti atšķirīgi, kā sākotnēji šķiet.



Tā, piemēram, piekrītu, ka papildus CPL 136.p. 3. daļai tiesai jāņem vērā 131. - 133. pants. Jūsuprāt - pilnībā (prasība = pretprasība), bet mūsuprāt - saskaņā ar rietumu tiesibu lokā piemērojamo metodi \\\"sledziens no lielaka uz mazako\\\", proti, ja likums pieškir tiesai zinamas tiesibas attieciba uz nozimigaku dzives gadijumu (piemeram, pretprasības pieņemšanu), tad šadas tiesības vel jo vairak likums pieškir attieciba uz mazak nozimigu dzives gadijumu (šajā piemērā - prasību). Tāpēc tiesai, pēc minētā tiesību principa, papildus 136.p.3.d ir jāpiemēro 132.p. 1.d, kā arī, piem., Dokumentu juridiskā spēka likuma normas, bet ne CPL 132. 2. un 3. daļa (kas padarītu lēmumu par pretprasības nepieņemšanu pārsūdzamu).



Pilnībā Jums piekrītu, ka 134., 135. un 136. panti ir formulēti ļoti skopi, tāpēc, piemēram, lietu apvienošana (jo vairāk, ja lietas ir dažādās tiesās) notiek atšķirīgi un neprognozējami. Tā, piemēram, nav skaidrs ar kuru brīdi lietas skaitās jau apvienotas (e.g. slēgtā sēdē skatāmai lietai C04348711 tika pievienotas divas citas lietas, viena no tās pašas tiesas, viena no citas tiesas, kas tāpēc vēl pus gadu turpinājās citā tiesā, tai atklātās tiesas sēdēs skatot procesuālos jautājumus un vērtējot neizpaužamos komercnoslēpumu saturošos materiālus).



Par ieskaita prasīšanu kā pretprasības veidu - pilnībā piekrītu, ka šis jautājums ir diskutabls. Tā, ja ieskaitam liktā prasība jau ir izskatīta tiesā un ir kļuvusi neapstrīdama, par pašu ieskaitu valsts nodeva kā par mantisku prasību šķiet nevietā. Tāpat kā, piemēram, prasījumā par cesijas atzīšanu par neesošu (ja par 1 latu cedēts 1 miljons - valsts nodeva aprēķināma no lata vai miljona?).



Vēl lielāka civillikuma un civilprocesa šķietama kolīzija ir gadījumā, ja ieskaits tiek prasīts jaunā tiesvedībā jau pēc pirmā sprieduma stāšanās spēkā. Tā, piemēram, lietā C04431410 tiesa gāja tik tālu, ka pat nodrošināja prasību par ieskaitu, nelikumīgi apturot pirmā sprieduma izpildi. Protams, ka šads lēmums tika atcelts, vēlāk AT arī atkārtoti norādot, ka ieskaits var tikt veikts tikai tās summas ietvaros, kas pirmajā spriedumā nebūs piedzīta līdz tam brīdim, kad stāsies spēkā spriedums lietā par ieskaitu. Tas ir visai loģiski, jo pretējā gadījumā veidotos tiesvedību \\\"ķēdes\\\", kas ir pilnīgi nepieņemami.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 24
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties