22. Janvāris 2013 /NR. 3 (754)
Skaidrojumi. Viedokļi
Piezīmes par autortiesību konstitucionālo aizsardzību
10
LL.M
Magda Papēde
Freiburgas Alberta Ludviga universitātes doktorante 

Šis ir LL.M Magdas Papēdes komentārs Dr.iur. Ingrīdas Veikšas rakstam "Autortiesību aizsardzības konstitucionālie aspekti", kas tika publicēts žurnālā "Jurista Vārds" Nr. 52 (751) – speciālizlaidumā, kas iznāca 2012. gada 18. decembrī.

Viens no aktuālākajiem autortiesību jautājumiem mūsdienās ir jautājums par autoru darbu izmantošanu internetā. Tehnikas attīstība, kā arī pieaugošā sabiedrības interese piekļūt kvalitatīvam saturam, baudīt kultūru un papildināt zināšanas ir izgaismojusi esošā regulējuma vājās vietas. No vienas puses, tehniskās iespējas veicina darbu pieejamību un to brīvu izmantošanu. Tajā pašā laikā autoriem bieži nav nekādu iespēju saņemt viņiem pienākošos atlīdzību, nemaz nerunājot par iespējām aizkavēt darbu nesankcionētu izplatīšanu. No otras puses, autortiesības atšķirībā no interneta joprojām saglabā savu teritoriālo raksturu. Tā rezultātā aizsargātie darbi tiek licencēti izmantošanai konkrētās valstīs un tehnisku ierobežojumu rezultātā nav pieejami citās valstīs. Esošā situācija neapmierina ne tiesību īpašniekus, ne darbu izmantotājus. Tāpēc ir iepriecinoši, ka arī Latvijā aizsākas diskusija par iespējām uzlabot vai pat reformēt esošo autortiesību modeli. Konkrētus priekšlikumus situācijas uzlabošanai piedāvā Dr.iur. Ingrīda Veikša savā nesenajā rakstā "Autortiesību aizsardzības konstitucionālie aspekti" (turpmāk tekstā – raksts), kas kā referāts nolasīts Tieslietu ministrijas rīkotajā Valststiesību dienā 2012. gada 7. novembrī un publicēts "Jurista Vārda" 2012.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Kārlis Būmeisters
23. Janvāris 2013 / 13:01
0
ATBILDĒT
Ar interesi izlasīju rakstu. Man gan rodas jautājums, kā šāda iespējamā \\\"kultūras nodevas\\\" īstenošana atsauktos uz esošo(online un ne tikai) legālo mūzikas biznesu Latvijā? Ja bieži vien ir saruna par to, ka, piemēram, legalizējot \\\"aizliegto\\\" (narkotikas, utt) valsts izskaustu nelegālo tirgu, tad analoģiski spriežot, pēc šādas nodevas ieviešanas, legālais tirgus ( itunes, deezer, doremi, utt.) Latvijā var izslāgt serverus tajā pat dienā.
Jānis
22. Janvāris 2013 / 18:15
0
ATBILDĒT
Seskis \"iespārda\" :) ne tikai te - arī Delfos komentējot tiesnešu lietas ;)
Baraks Osama
22. Janvāris 2013 / 18:04
0
ATBILDĒT
Patiesībā es arī sliektos pievienoties kritiķu viedoklim. Es ne uz brīdi neesmu aizmirsis, ka sarkasms un satīra ir noderīgas vārda brīvības izpausmes, taču jāpatur prātā - kas par daudz, tas par skādi. Ja pie daudziem rakstiem ievadkomentārs, kas de facto mēdz noteikt turpmāko komentāru gaitu, ir garš sarkastisks savārstījums, tad tas no izklaides jau strauji pārtop troļļošanā. Cik esmu novērojis, pretstatā Delfiem, Tvnet u.c. specializētie izdevumi ar to blogiem un interneta versijām nemēdz kalpot par skatuvi pašmācītiem humoristiem vai vismaz to neakceptē lapas saimnieki.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties