25. Decembris 2012 /NR. 52 (751)
Numura tēma
Valsts prezidenta ietekme tautsaimniecībā
Mg.iur.
Dita Amoliņa
LU Juridiskās fakultātes doktorante* 

Šajā referātā ieskicēšu metodoloģiju Valsts prezidenta kompetences satura noskaidrošanai, kā arī analizēšu dažus piemērus, kas liecina par šīs konstitucionālās institūcijas nozīmi tautsaimniecības procesos.

Latvijas Republikas Satversmē1 (turpmāk – Satversme) paredzētais demokrātiskas, tiesiskas un sociāli atbildīgas valsts koncepts,2 kā arī pienākums respektēt sociālās un ekonomiskās pamattiesības un tādas konstitucionālās vērtības aizsardzība kā sabiedrības labklājība ļauj attīstīt konstitucionālās ekonomikas teoriju. Proti, vadlīnijas tautsaimniecības attīstībai ir reglamentētas augstāka juridiskā spēka tiesību normās. Kaut arī pastāv viedoklis, ka Satversme uz Latvijas Republikas tautsaimniecību raugās kā uz liberālu sistēmu ar samērīga sociālā nodrošinājuma elementiem,3 tomēr pēc būtības Satversme ir piemērojama konservatīvā "garā", jo tā paredz savstarpēji cieši saistītu kontroles mehānismu līdzāspastāvēšanu.4 Līdz ar to konstitucionālajām institūcijām ir piešķirta rīcības brīvība noteikt attīstības virzienu šajā ietvarā.

Ekonomiskās krīzes periods atgādināja, ka valsts budžets ir nozīmīgākais instruments tautsaimniecības stabilitātes un ilgtspējas nodrošināšanai.5 Šāda atziņa ietverta Satversmē paredzētajās budžeta tiesībās.6 Lai gan expressis verbis budžeta tiesības piešķirtas Saeimai un Ministru kabinetam, tomēr Satversme kā abstraktu un lakonisku normu kopums pieprasa, lai tiktu nodrošināta efektīva Satversmē noteikto vērtību aizsardzība un īstenošana. Vispirms tas nozīmē, ka ikvienai konstitucionālajai institūcijai ir pienākums ne vien ievērot, bet arī iztulkot un piemērot Satversmē ietverto regulējumu.7 Līdz ar to konstitucionālās ekonomikas teorija izvirza nepieciešamību risināt jautājumu arī par Valsts prezidenta kompetenci sabiedrības labklājības nodrošināšanā un aizsardzībā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties