3. Aprīlis 2012 /NR. 14/15 (713/714)
Numura tēma
Dubultpilsonības problēmas un risinājumi
Mg.iur.
Anda Ozola
LU Juridisko zinātņu doktorante, Juridiskā biroja "Oza" valdes locekle 

Sabiedrības attīstības gaitā konstatējamās sociāli politiskās situācijas izvirzītie izaicinājumi valsts tiesisko institūtu jomā ir juridiskās zinātnes kā sociālās zinātnes izpētes priekšmets. Valsts iekārtas, sabiedrības pārvaldes modeļi, to transformācijas ir radījušas tiesību sistēmas un no tām izrietošos tiesību jēdzienus, kuru saturiskās tvēruma substances ir kalpojušas konkrētu tiesību normu tulkošanā un piemērošanā, tādējādi palīdzot sasniegt attiecīgās sabiedriskās formācijas pasludinātos mērķus.

Lai izvērtētu dubultpilsonības institūta ieviešanas nepieciešamību, būtiski ir veikt objektīvās realitātes analīzi, ņemot vērā esošo sociāli politisko situāciju, kuru raksturo mūsdienu sociāli politiskais fenomens – globalizācija.1 Globalizācijas process nav atkarīgs no indivīda vai indivīdu grupu, vai pat valstu subjektīvās attieksmes. Procesu virza valstu savstarpējā konkurence.

Globalizācijas galvenais izaicinājums nacionālai valstij ir atvērtība, proti, atvērta tiesiskā un ekonomiskā telpa. Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dibināšanas līgumā noteiktās pamatbrīvības – brīva darbaspēka, preču, pakalpojumu un kapitāla kustība – ir atvērtās telpas iespējas, kas vienlaikus rada arī valstu konkurenci par kvalitatīva darbaspēka piesaisti, kas savukārt fokusē nacionālo valstu politiku uz motivēta, lojālu pilsoņu loka paplašināšanu.

Spēja izmantot objektīvajā realitātē notiekošos procesus savas valsts attīstībai ir izšķiroša. Ja nacionāla valsts izvēlas neredzēt notiekošos globālos procesus un stingri turas pie tādiem likumdošanas un politikas principiem, kas radušies citos vēsturiski tiesiskajos apstākļos, tad tas noved pie tā, ka globalizācija no pozitīvas iespējas kļūst par apdraudējumu valsts un nācijas pastāvēšanai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties