30. Augusts 2011 /NR. 35 (682)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ulmaņa apvērsuma juridiskā analīze
18
1934. gada 15. maijs
Elza Jākobsone
LU Juridiskās fakultātes studente 

Šobrīd aktuāls ir jautājums par grozījumiem Latvijas Republikas (turpmāk – Latvija) 1922. gada 15. februāra1 Satversmē (turpmāk – Satversme) saistībā ar Valsts prezidenta institūtu. Sabiedrībā izskan dažādi viedokļi, kas nereti nonāk pie 1933. gada 10. novembrī Saeimā iesniegtā Latvijas Zemnieku savienības Satversmes grozījumu projekta. Šis grozījumu projekts paredzēja paplašināt Valsts prezidenta pilnvaras, samazinot parlamenta un izpildvaras pilnvaras. Grozījumu pieņemšanu trešajā lasījumā nepieļāva Kārļa Ulmaņa (1877–1942) vadībā notikušais valsts apvērsums. Nevienprātība par šo grozījumu projektu un apvērsums liecina, ka nepieciešama dziļāka tēmas izpēte.

Zinātniskajā literatūrā nākas saskarties ar viedokli, ka K. Ulmanim kā Ministru prezidentam sakarā ar 1934. gada 15.–16. maija notikumiem nebija pamata izsludināt izņēmuma stāvokli. Šādam viedoklim nevar piekrist, jo Latvijas valsti tiešām apdraudēja iekšēji nemieri. Par to liecina 1934. gadā no 15. uz 16. maiju veiktais valsts apvērsums. Diemžēl valdība vērsās nevis pret apvērsuma organizatoriem, bet pret Latvijas konstitucionālās iekārtas pamatiem (it īpaši Satversmes 1. pantu un Saeimu).2

1934. gada 15. maija apvērsuma rezultātā daļēji tika paralizēta Satversmes darbība. Pēc apvērsuma nebūtu juridiski korekti Latviju uzskatīt par demokrātisku republiku, kā tas tika definēts Satversmes 1. pantā, pie tam netika pieļauta arī likumdevēja – Saeimas – darbība. Neizprotama ir Valsts prezidenta Alberta Kvieša (1881–1944), kas līdz 1936. gada 11. aprīlim saglabāja Valsts prezidenta amatu, bezdarbība.3

 

Politiskā situācija Eiropā starpkaru periodā

Pēc Pirmā pasaules kara (1914–1918) būtiski izmainījās ģeopolitiskā situācija Eiropā. Beidza pastāvēt Austroungārijas, Turcijas, Krievijas un Vācijas impērija. Izveidojās vairākas jaunas valstis: Austrija, Čehoslovākija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Somija u. c. Visās Eiropas valstīs, izņemot Krieviju, tika ieviests demokrātiskais režīms.4 Drīz vien situācija krasi mainījās. Valstīs, kuras Pirmajā pasaules karā zaudēja, un valstīs, kuras izveidojās pēc Pirmā pasaules kara, izņemot Čehoslovākiju, demokrātisko režīmu nomainīja nedemokrātiski režīmi.5 Šai Eiropas tendencei bija daži kopīgi iemesli.

Pirmkārt, pēc Pirmā pasaules kara Eiropā valdīja uzskats, ka demokrātija ir visās valstīs piemērotākais politiskais režīms. Pietiekama uzmanība netika pievērsta katras tautas nacionālajām īpatnībām6, jaunizveidotajās valstīs trūka demokrātisku tradīciju. Piemēram, Vācijā demokrātisks režīms neatbilda tautas temperamentam, īpatnībām un tradīcijām. Tādēļ kā otra galējība izplatījās nacionālistu ideoloģijas pārspīlētās atšķirības starp Eiropas tautām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
18 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
he he
1. Septembris 2011 / 11:07
0
ATBILDĒT
Nestāsti man pasakas. Tas, ka daudziem Ulamanis patika un viņi dzīvoja labi, nenozīmē, ka tā bija visiem un pat ne vairumam.
Lex
1. Septembris 2011 / 10:59
0
ATBILDĒT
Es kādreiz lasīju analīzi par Ulmaņlaika ekonomiskajiem sasniegumiem (diemžēl vairs neatceros autorus). Viens no secinājumiem bija tāds, ka Ulmaņa apvērsums notika ~15 gadus pēc neatkarīgās valsts izveidošanas un pēc kara. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai būtu pārdzīvots jaunas valsts veidošanas pirmais, smagais periods un tieši īstais brīdis, lai iepriekšējo gadu smagais darbs un ieguldījumi sāktu beidzot atmaksāties. Piemērojot analoģiju - citi ara, sēja un ravēja, bet es par prezidentu kļuvu rudenī uz ražas laiku un tagad visi domā, ka tas ir mans nopelns:)

To, ka Ulmanis bija labs saimnieks, gan nevar noliegt. Salīdzinājumam, jaunajā Latvijā \"ražas laikā\" tronī iesēdās stabilitātes garants un \"gāzi grīdā\", un kas no tā iznāca? Dziļa bedre :)
Latvis
31. Augusts 2011 / 22:12
0
ATBILDĒT
Izsaku līdzjūtību. Protams, komunistiem, zociķiem, pērkoņkrustiešiem, dažādiem slaistiem, afēristiem un korumpantiem Ulmaņa laikos klājās gaužām slikti. Daudzi šādi \"nabadziņi\" Sauriešos vai citur locījās ap kūdru vai grauza dolomītu (kur būtu īstā vieta arī mūsdienu politiskās elites lielai daļai). Es savā komentārā biju domājis normālus latviešus, godīgus sava darba darītājus.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 15
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties