17. Marts 2009 /NR. 11 (554)
Eiropas telpā
Eiropas Savienības konkurences tiesību piemērošana
15
Mg.iur.
Ilze Pelša
Zemkopības ministrijas Juridiskā departamenta juriskonsulte 

Konkurences tiesības ir sensitīvas tiesības, kuras nemitīgi attīstās un pilnveidojas, mainoties ekonomiskajiem apstākļiem. Tomēr to mērķis vēl aizvien paliek nemainīgs, proti, "aizsargāt un veicināt brīvu, godīgu un vienlīdzīgu konkurenci visās ekonomikas nozarēs".1

Konkurences tiesības kā vienas no Eiropas Kopienas tiesībām

"Kopiena veido jaunu starptautisku tiesību modeli, kura labā valstis daļēji ir ierobežojušas savas suverēnās tiesības un kurš ietver ne vien dalībvalstis, bet arī to pilsoņus. Tādēļ neatkarīgi no dalībvalstu likumdošanas Kopienas tiesības gan uzliek pienākumus indivīdiem, gan arī dod tiem tiesības, kas kļūst par to tiesiskā mantojuma sastāvdaļu. Šīs tiesības rodas ne vien tur, kur tās skaidri dotas, bet arī no tiem pienākumiem, ko Eiropas Kopienu dibināšanas līgums skaidri uzliek indivīdam, kā arī dalībvalstīm un Kopienas institūcijām."2

Jāatzīst, ka viena no būtiskākajām Eiropas Kopienu tiesību iezīmēm ir lielā ietekme, kāda tām ir uz nacionālajām tiesībām. Varētu pieņemt, ka mūsdienās nav nevienas tādas tiesību sistēmas, kas sastāvētu tikai no rakstītajām tiesībām, kā tas ir ar Eiropas Kopienu tiesībām. Tādējādi varētu prezumēt, ka tā ir autonoma un ekskluzīva tiesību sistēma, kuras subjekti ir ne tikai valstis, bet arī indivīdi.

Proti, vienas no šāda veida noteiktajām tiesībām ir konkurences tiesības, kas ar Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu3 (turpmāk – Līgums) ir noteiktas kā vienas no ekskluzīvākajām tiesībām, turklāt paredzot, ka šīs tiesības ir piemērojamas tieši.

Turklāt Līguma autoru nodoms ir bijis tāds, ka Līguma juridiskais spēks, pārākums nav savienojams ar nacionālo valstu likumu spēku: to ir iezīmējusi arī Eiropas Kopienu tiesa savos spriedumos, pasakot, ka Līguma juridiskais spēks vienmēr būs pārāks.4

Galvenie konkurences noteikumi, kas reglamentē valsts un privātā sektora uzņēmumu darbību, ir izklāstīti Līguma 81. un 82. pantā. Proti, "81. pants kā nesavienojamu ar kopējo tirgu aizliedz vienošanos (collusion), kura var ietekmēt tirdzniecību starp dalībvalstīm un kuras mērķis vai sekas kopējā tirgū ir konkurences ierobežošana. 82. pants aizliedz dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
15 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
E.Hercenbergs
20. Marts 2009 / 15:16
0
ATBILDĒT
Paldies, pajoliņam, par atbildēm. Neaizskarot viņa personību, tomēr gribētos norādīt, ka ja jau reiz viņš komentē citas personas rakstu (šeit neiet runa par raksta kvalitāti), tad viņa komentāram ir jābūt precīzam, skaidram un redzamam, kādēļ secinājums sanāk tieši tāds. To prasa akadēmiskais godīgums. Tādēļ ievērojot ētikas normas un norādot uz pajoliņa argumentu atrašanos neīstajā vietā un laikā, labprāt pateiktu tikai divus teikumus.



Latvijā nav normu, kas dot pilnvaras konkurences iestādei īstenot izņēmumu no ne bis idem atbilstoši Cilvēktiesību konvencijas 7.protokola 4.panta otrajai daļai.



Līdz ar to vispār pēc būtības atkrīt jautājums par ne bis idem Latvijā, piemērojot Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 81.panta pirmo daļu un 82.pantu.



Par 2. un 3. jautājumu, pajoliņ, varat neatbildēt, jo, kā redzams no Jūsu komentāriem, manuprāt, Jūs tam neesat vienkārši gatavs.



Edgars Hercenbergs
Skepse
20. Marts 2009 / 07:19
0
ATBILDĒT
Godātais kolēģi, Jūs nu būtu pēdējais, kurš var paust kritiskus vārdus par uzblīdušām pašapziņām!!! Es domāju, ka cītīgākie JV lasītāji būs pamanījuši, ka Jūs savos komentāros - gan šajā numurā, gan iepriekš - izsakāties tikai nievājošā un augstprātīgā tonī, neizrādot nekādu cieņu vai pieklājību pret citu viedokli, darbu! Tā rezultātā neviena saprātīga būtne Jūsu komentārus vienkārši nespēj uztvert adekvāti, jo šķiet, ka te plosās viens kompleksu un skaudības iemiesojums, kurš var ļauties runas plūdiem, slēpjoties aiz neko neizsakoša vārda...



P.S. Es ļoti ceru, ka Pajoliņa kungs nav sastopams mācībspēku rindās, jo tad vienkārši pārņem šausmas, iedomājoties, cik tolerantu attieksmi topošiem juristiem šāds cilvēks var iemācīt, analizējot dažādus viedokļus - doktrīnas... Es nerunāju par to, kuram ir vai nav taisnība, bet par elementāru pieklājību pret otru un viņa viedokli!



p.p.s Labprāt izlasītu kādu no Jūsu pašapzinīgajiem sacerējiem, lai sev atzītu: oo, kļūdījos, Pajoliņš tiešām ir lietpratējs... Vai dosiet šādu iespēju?
pajoliņš
19. Marts 2009 / 23:46
0
ATBILDĒT
...



un tādi sacerējumi kā šeit komentējamais to padara vēl sliktāku. Vai varat iztēloties tās šausmas, ja kāds students vai, vēl jo ļaunāk, tiesneša palīgs uzrakstīto izlasīs un ņems par pilnu?



Otrkārt, nevaru palikt vienaldzīgs, redzot tik uzblīdušas pašapziņas. Tās pašas, kas mudina domāt, ka acīmredzami neveiksmīgas pārdomas ir drukāšanas cienīgas, un tās pašas, kas liek ieņemt galvā, ka ir forši piesieties pie vārdu savienojuma 'konkurences tiesību judikatūra' (starp citu, tas ir tieši tik pat pareizs, cik 'zemeņu saldējums' un 'piena puika').
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties