19. Janvāris 2010 /NR. 3 (598)
Skaidrojumi. Viedokļi
Jurista īpašais pienākums pret valsti
7
Jurista ētika un rīcība valstisku satricinājumu laikā
Gunārs Kūtris
Satversmes tiesas priekšsēdētājs 

[1] Satversmes tiesā pašlaik izskatīšanā ir samērā daudz lietu, kas tieši ir saistītas ar konkrēto situāciju valstī – finansiālajām grūtībām (valstisko satricinājumu). Tāpēc pastāv dažādi ētiski un tiesiski priekšraksti, kas noteic, kāpēc man nav tiesību komentēt šīs lietas. Tomēr arī tiesneši ir sabiedrības sastāvdaļa un es esmu šīs valsts pilsonis, kuram rūp tās liktenis. 1985. gadā Milānā apstiprinātie tiesu neatkarības pamatprincipi citastarp noteic: "Saskaņā ar Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju tiesu varai piederīgajām personām, tāpat kā citām personām, ir tiesības uz vārda, ticības, pulcēšanās un biedrošanās brīvību; tomēr jāievēro, ka, baudot šīs tiesības, tiesnešiem ir vienmēr jāizturas tādā veidā, lai saglabātu sava amata godu un tiesu varas neatkarību un objektivitāti (taisnīgumu)." Līdz ar to izmantošu savas tiesības normatīvajos aktos un ētikas kodeksa noteiktajās robežās.

[2] Jebkurš tiesnesis pieņem lēmumus, kas būtiski ietekmē to personu dzīvi un intereses, uz kurām lēmumi attiecas. Satversmes tiesas nolēmumi lielākoties ietekmē sabiedrības intereses kopumā – tās sabiedrības, kuras vārdā un kuras aizsardzībai (interesēs) tiesa darbojas. Tomēr, gan ievērojot neviennozīmīgo situāciju, kad Satversmes tiesa izvērtē daudzus ļoti sensitīvus jautājumus, gan arī to, ka strīdu izšķiršana tiesā ir tikai viena ierobežota daļa no juristu darbībām, es vēlētos apskatīt jautājumu plašāk, proti, runāt par jebkura jurista – gan tiesneša, gan prokurora, gan advokāta, gan ierēdņa, gan arī citu juristu – rīcību un atbildību valsts priekšā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
obligātā literatūra
25. Janvāris 2010 / 13:50
0
ATBILDĒT
ne tikai ierēdņiem, bet arī veselai kaudzei valsts pārvaldes likumniekiem, kam tīk sevi saukt par juristiem!

Neo
21. Janvāris 2010 / 13:35
0
ATBILDĒT
Tiesikuma apziņai ir jāpiemīt katrā, neatkarīgi vai esi jurists privātā vai publiskajā sektorā, vai neesi jurists. Valsts un valstiskuma sajūta ir jālolo, jāmīl un jāciena tāpat kā attiecības/ mīlestība. Tikai tad varam sasniegt pašu augstāko vētību - laimi.
Čaiņiks
20. Janvāris 2010 / 13:12
0
ATBILDĒT
Piekrītu, ka valsts sektoram tas ir aktuāli, bet manuprāt privātā sektora juristiem tas nav mazāk aktuāli.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties